Czy może to być nerwica żołądka?

Od jakiegoś miesiąca mam bardzo dużo stresu. Przez co nieustannie boli mnie brzuch. Nie mam wogole apetytu. A każdy stres oprócz bólu brzucha,głowy i dygotania rąk objawia się także nudnościami i biegunkami. Czy to może być nerwica żołądka? Jak sobie z nią poradzić??? Odkąd pamiętam to każdy najmniejszy stres czy nerwy wywoływał u mnie okropne bóle brzucha.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nerwica żołądkowo-jelitowa, określana niekiedy jako jelito spastyczne, zespół jelita nadwrażliwego lub zespół jelita drażliwego, jest zaburzeniem psychosomatycznym, co oznacza, że jej dolegliwości nie mają związku z zaburzeniami czynnościowymi żołądka czy narządów na innych odcinkach układu pokarmowego. Co istotne jednak, długotrwałe i nasilone objawy ze strony układu pokarmowego, spowodowane nerwicą żołądka, mogą prowadzić do takich schorzeń, jak wrzody.

Proszę zapoznać się z naszymi artykułami, powinny przybliżyć Pani tematykę nerwicy żołądka: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka oraz https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit.

W wypadku długotrwale objawiających się zaburzeń w obrębie układu trawiennego, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem – gastrologiem – w celu wykluczenia innych niż nerwica chorób.

Leczenie nerwicy nie jest łatwe i wymaga działań na kilku płaszczyznach: istotną rolę zajmuje zmiana diety, psychoterapia, a także farmakoterapia łagodząca najbardziej dokuczliwe dolegliwości (np. wymioty, biegunki, zaparcia itp.).

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niezyt-zoladka-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.