Co oznaczają te skurcze w brzuchu?

Witam. Zdazylo się 2 razy że w nicy obudziły mnie silne skurcze brzucha po czym poszłam się wyproznic i było ok. W dzień mi się coś takiego nie zdaza dodam że mam nerwicę i gastrolog stwierdził jelito drazliwe ale ono nie budzi W nocy..nie mam patologicznych domieszek w kale czy to może być nowotwor jelita grubego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mimo, że nowotwór jelita grubego objawia się między innymi skurczami i bólami brzucha, to mało prawdopodobne, że występuje on u Pani, zwłaszcza, że opisane przez Panią objawy pojawiły się dopiero dwukrotnie.

Wspomniała Pani, że ma nerwicę i zespół jelita drażliwego. Schorzenia te są ze sobą powiązane, gdyż oba występuje na tle nerwowym. Nagły ból brzucha połączony ze skurczami mógł sugerować nagromadzenie gazów, które jest jednym z objawów jelita drażliwego. Zaburzona perystaltyka jelit występuje z powodu stresu lub nieprawidłowego odżywiania. Być może w dniu poprzedzającym daną sytuację odczuwała Pani silny stres lub zjadła coś nieodpowiedniego.

Z pewnością jeśli sytuacja będzie się powtarzała warto wybrać się do gastroenterologa w celu wykluczenia innych, poważnych chorób. Proszę również pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych oraz technikach relaksacyjnych.

W wolnym czasie zachęcam do zapoznania się z artykułem dotyczącym nerwicy żołądka: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit oraz zespole jelita drażliwego: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.