Co oznacza taki ból brzucha u 34-latki?

Witam od dłuższego czasu boli mnie brzuch ,boli tylko w nocy na środku i promieniuje do kregoslupa ból trwa ok 7 godzin i sam potem znika powtarza się ok co 4 dni tabletki pomagają tylko na chwilę .Kokonoskopia wskazuje jelito drażliwe....czekam ma gastrpskopie ale nie wiem czy wytrzymam z tym bólem ,co to może być?pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn bólu brzucha może być wiele, a ustalenie źródła dolegliwości nie jest łatwe. Dlatego też w diagnostyce bólu brzucha wykonuje się najpierw badanie fizykalne, by określić umiejscowienie bólu, a także morfologię krwi oraz USG jamy brzusznej.

Specjalista natomiast, w zależności od podejrzenia, czy przyczyną bólu jest górny czy dolny odcinek układu pokarmowego, może zlecić gastroskopię lub kolonoskopię. Jeżeli u Pani specjalistyczne badania endoskopowe nie wykazały zmian w postaci nadżerek, wrzodów, stanów zapalnych jelita, a gastrolog postawił diagnozę, to do czasu gastroskopii warto rozpocząć leczenie IBS.

O bólu brzucha i jego możliwych przeczyta może Pani przeczytać pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlugotrwaly-bol-brzucha.

Zespół jelita drażliwego, niekiedy nazywany nerwicą żołądka lub jelit, jest zespołem dolegliwości ściśle związanych ze stylem życia i oczywiście obecnością w nim stresu. Poza lekami, które powinien przepisać lekarz, dolegliwości przy IBS leczy się objawowo – czyli łagodzi biegunkę lub niweluje zaparcia, wspiera funkcjonowanie procesu trawiennego. Do tego konieczna jest modyfikacja diety, wyeliminowanie nadmiernego stresu (niekiedy potrzebna jest nawet psychoterapia).

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-nerwica-zoladka-to-choroba-psychiczna.

Zarówno w chorobach górnego, jak i dolnego odcinka dróg pokarmowych odradza się stosowanie leków przeciwbólowych z kategorii NLPZ, które zdecydowanie nie służą układowi trawiennemu. Stąd też, jeżeli leczenie zlecone przez specjalistę nie przyniesie ulgi, warto także upewnić się, że dolegliwości bólowe nie pochodzą od kręgosłupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.