Co oznaczają te bóle brzucha i odbytu?

Witam, mam 29 lat, 3 tygodnie temu dostałem bolow brzucha i biegunki, po czym przez tydzien bolal mnie odbyt w srodku. Po tygodniu zaczalem odczuwać bole w dolnej czesci brzucha pod pepkiem i lekko z lewej, gdy naciskam w jedynym miesjcu czuje palacy bol. Do tego w gornej lekko z lewej części, mam uczucie jakbym mial tam wielka banke powietrza. Mam takze sporadycznie kłucia w odbycie, na początku mialem po 5 wodnistych stolcow ze sluzem, na ten moment chodze do toalety po 4 razy dzinnie, ale mam czesto bardzo waskie stolce srednica 1cm-1.5cm, lub szersze na 2cm ale plaskie, sporadycznie wydusialem z siebie stolec o srednicy wiekszej jak 2cm, mam za niedługo badanie krwi, oddalem tez kal do badania. Czesto tez budze sie w nocy z biegunka. Problemy z bolami brzucha i z czestym chodzeniem do tolatety mialem od kad pamiętam, ale nigdy nie tak jak wyzej. Jakie badania powienien wykonac? Czy moze to byc rak jelita? Dodam, ze wczesniej mialem tez czesto odruchy wymiotne i mdlosci a gdybto sie dzialo to takze uderzenia goraca w glowe. Pozdrawiam i dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle brzucha, zwłaszcza intensywne, koniecznie wymagają kontroli lekarskiej, podobnie jak budzące wątpliwości stolce – spłaszczone, ołówkowate i oddawane z trudem. Takie dolegliwości mogą wskazywać na szereg schorzeń, ale bez badań nie da się jednoznacznie wskazać źródła. Na pewno zmiana kształtu stolca jest niepokojąca i może wymagać badania endoskopowego jelita.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/defekacja.

Gniotący ból po lewej stronie brzucha może wskazywać na zapalenie uchyłków jelita grubego – zazwyczaj są dolegliwością pojawiającą się po 40. roku życia, ale umiejscowienie bólu w Pańskim przypadku pozwala postawić taką hipotezę. Oczywiście schorzenia górnego odcinka dróg pokarmowych, jak np. zapalenie trzustki czy wątroby także mogą objawiać się w podobny sposób. Również IBS, czyli zespół jelita drażliwego, może być źródłem wielu dolegliwości – w tym naprzemiennych zaparć, biegunek, dolegliwości bólowych w obrębie końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Poza podstawowym badaniem moczu oraz krwi z oznaczeniem parametrów zapalnych CRP i OB, a także posiewem kału i badaniem na krew utajoną, warto wykonać USG jamy brzusznej. Te podstawowe badania wraz z badaniem fizykalnym, który być może pozwoli na dokładne umiejscowienie bólu, są nieodzowne. Poza tym konieczna będzie wizyta u gastrologa – to do niego należy określenie zakresu dalszej diagnostyki.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/dlugotrwaly-bol-brzucha.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.