Co mogą oznaczać problemy z układem pokarmowym?

Witam, Mam 23 lata i prawie 2 miesiecy walcze z dosc silnymi problemami z ukladem pokarmowym. Wszystko zaczelo sie od tego, ze w krotkim odstepie czasu mialem kilka zatruc pokarmowych - kilka od szynki, salami i jeden od kabanosa, zjadlem rowniez pare mocno przejrzalych bananow, dodatkowo przez dluzszy czas pijem bardzo mocne herbaty. Zatrucia byly dosc mocne, zbieralo mi sie na wymioty(lecz ani razu nie wymiotowalem) oraz mialem silne bole brzucha. Po tym okresie wystapil u mnie dlugotrwaly, bardzo silny stres(jestem nerwowa osoba, dwukrotnie w mlodym wieku ladowalem w szpitalu, raz pod kroplowka). Pojawily sie zaparcia, pozniej biegunki. Przez dluzszy czas nie moglem nic jesc, nawet zwyklych sucharkow. Kilka dni przelezalem w lozku bedac bardzo oslabionym. Dodatkowo, posiadalem pod pacha maly guzek, ktorego wtedy troche ponaciskalem co spowodowalo, ze urosl uniemozliwiajac swbodne podnoszenie reki i pozniej pekl - zawieral rope(ponad rok temu mialem podobna sytuacje, byc moze to przez naduzywanie antyperspirantu z alkoholem badz zapalenie - mocno sie pocilem, lecz nie mialem sily by sie wykapac). Sytuacja zaczela sie lekko poprawiac po piciu roznych mieszanek ziolowych na zespol jelita drazliwego oraz uspokojenie. Aktualnie moge juz w miare swobodnie jesc, lecz problem caly czas pozostal. Wyproznianie jest nieregularne, pojawiaja sie olowkowate stolce. Od czasu do czasu na papierze widoczna jest krew, ten problem jednak mam od wielu lat, podejrzewam, ze to przez zbyt mocne podcieranie badz hemoroidy - mialem dlugie okresy siedzacego trybu zycia z niewielka iloscia ruchu. Do tego dochodzi rowniez czeste odbijanie sie oraz zimnie dlonie podczas gdy jestem w mieszkaniu, posiadam takze oslabiona odpornosc. Dodam, ze moja babcia zmarla niemal 10 lat temu na raka jelita grubego, co tylko wzmaga uczucie stresu. Czy ktos z Panstwa posiadal podobne dolegliwosci? Trwa to juz dluzszy czas, przez co obawiam sie, ze moze to byc cos powazniejszego od IBS co tylko pogarsza sytuacje.

Lek. Michał Lenard

Pańskie objawy mogą wskazywać na choroby jelita grubego. Sugeruję wizytę u gastrologa, który zleci odpowiednie badania i na ich podstawie postawi diagnozę i rozpocznie leczenie. Wskazane może być w Pana przypadku wykonanie kolonoskopii w celu dokładnego zbadania jelita grubego. Pozdrawiam!