Czy to jest IBS?

Witam. Od kilkunastu lat męczę się ze sporadycznymi zaburzeniami ze strony jelit. Z tego, co czytałam na własną rękę, doszłam do wniosku, że to może być zespół jelita drażliwego, ale gastroenterolog po zbadaniu mnie stwierdził, że nie wygląda na to, bo nie mam spętleń na jelitach. Również wydaje mi się, że objawy nie są w pełni charakterystyczne dla IBS: dyskomfort odczuwam w zasadzie TYLKO po ciepłych posiłkach (wszystko inne mogę jeść normalnie), w czasie godziny od zjedzenia mam wzdęcia, gazy, bolesne skurcze jelit, odgłosy przelewania się w jelitach, które kończą się po gwałtownym wypróżnieniu i potem jest już dobrze. Nie ma tu wpływu to, co zjem. Nie zaobserwowałam śluzu w kale. Pierwszy taki atak zaobserwowałam w wieku kilkunastu lat i związany on był z sytuacją stresową. Myślę, że ma tu bardzo duży wpływ psychika. Przez ostatni rok praktycznie w ogóle nie miałam tych dolegliwości. Ostatnio jednak zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne, podświadomie spodziewając się, że objawy wrócą (gdyż czytałam gdzieś, że nasilają objawy IBS) i tak się stało. Zastanawiam się, czy jest to typowy IBS, czy może tylko kwestia opanowania nerwów i zakodowania pewnych rzeczy w podświadomości. Dość łatwo się stresuję i przejmuję. Jak sobie z tym poradzić?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Do rozpoznania zespołu jelita nadwrażliwego, należącego do grupy zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego (często związanym z psychiką pacjenta) jeszcze długa droga przed Panią.

Jest to taka jednostka chorobowa, która wymaga wcześniejszego wykluczenia wszelkich schorzeń organicznych układu pokarmowego. W tym celu powinna Pani pod opieką gastroenterologa mieć wykonane następujące badania: badanie gastroduodenoskopowe (dla oceny żołądka i dwunastnicy), badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, badanie kolonoskopowe (dla oceny jelita grubego), badania kału: ogólne, na posiew, na pasożyty, badania enzymów trzustkowych i wątrobowych, w niektórych przypadkach wykonuje się badanie tomografii komputerowej jamy brzusznej. Zazwyczaj na koniec odbywa się badanie psychologiczne. Dopiero stwierdzenie braku patologii w tych wszystkich badaniach, przy opisywanych przez Panią objawach (wcale nie są one nie pasujące do IBS) można będzie postawić rozpoznanie zespołu jelita drażliwego.

W mojej opinii są to zaburzenia czynnościowe, jednak konieczne jest to zweryfikować i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Proponuję zgłosić się do gastroenterologa z prośbą o rozpoczęcie diagnostyki.

Polecam też artykuł na temat zespołu jelita drażliwego, który znajdzie Pani tutaj.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.