Czy to może być IBS?

Witam, moj okres zawsze był nieregularny tym razem spoznia się juz 32 dni, a długość cyklu to 60 dzien. Zmieniłam miejsce zamieszkania, mam naprawde ciągły stres. Moje wypróżnienie zmieniło się o 180 stopni - czyli więcej w ciągu dnia jak i dieta drastycznie się zmieniła. Wiecej nabiału, mniej warzyw i owoców i jedzenie o określonych porach. Moj brzuch jest strasznie wzdety i twardy, pobolewa przy ucisku. Ciagle gazy. Moja kolejna miesiaczka miałaby byc teraz, jedynie występują upławy tak jak zawsze przed okresem. Co to moze byc? Czy to moze byc IBS?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno ciągły stres, jak i drastyczna zmiana diety mogą wpływać na długość cyklu miesiączkowego. W Pani przypadku okres jednak spóźnia się już ponad 30 dni, co jest niepokojące.

Wymienione przez Panią objawy, a więc zmiana rytmu wypróżnień, wzdęty i twardy brzuch, dolegliwości bólowe czy uporczywe gazy to typowe objawy dla zespołu jelita drażliwego. Z pewnością znaczenie ma również nieodpowiednia dieta, uboga w warzywa i owoce. Konieczna jest zmiana nawyków, gdyż nawet jeśli zdecyduje się Pani na leczenie IBS, to może ono nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli nie będzie Pani dbała o swoją codzienną dietę.

W pierwszej kolejności proponuje udać się do ginekologa, aby sprawdzić, co jest przyczyną tak dużych opóźnień w miesiączkowaniu. Jeśli po zmodyfikowaniu diety, nadal będzie Pani doświadczała nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego, to proszę udać się również do gastrologa.

Więcej na temat zespołu jelita drażliwego przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.