Wynik badania kału i diagnostyka chorób jelit

Witam serdecznie,mam pytanie ,co oznacza wynik. Kalprotektyna półilościowo kalprotektyna 200 nieobecna (-) kalprotektyna 50 obecna ( ) wynik z kału, metoda immunochromat czy powyższy wynik może wskazywać na stan zapalny jelit i czy jest wiarygodny,jakie jeszcze inne badanie można wykonać w kierunku oceny chorób jelit takich jak: L.Crohn, C.U. ,IBS czy nieswoiste zapalenie jelit,rok temu była kolonoskopia wynik dobry.

Aleksander Ropielewski

Wynik może sugerować choroby zapalne jelit i konieczne jest roaważenie dalszej diagnostyki i kontakt z gastrologiem. Nie potrafię udziellić jednoznacznej odpowiedzi poniewaz nie znam stanu klinicznego.

Magdalena StusiĹska

Badaniem które rozstrzyga o diagnozie chorób zapalnych jelit jest histopatologia wycinków pobranych podczas kolonoskopii. Ten poziom kalprotektyny jest nieznacznie podwyższony, jesli nie występują objawy kliniczne można być spokojnym.