Z czego może wynikać taki dyskomfort w okolicy odbytu?

Witam, Borykam się z dyskomfortem w okolicy odbytu. Wydaje się że najbardziej odczuwalny ten dyskomfort jest w pozycji leżącej. Uczucie takiego delikatnego parcia, napiecia tych okolic bądź niepełnego wypróżnieniaI. Im częściej o tym myślę tym to częściej odczuwam. Z racji wzjg które przeszedłem ok 4 lat temu byłem niedawno na rektoskopii i nie wykazała nic nadzwyczajnego wręcz lekarz prowadzący uznał mój przypadek za nietypowy i kazał odstawić lek asamax bo jelito było w super stanie i nie ma sensu się faszerować lekami. Pytanie się pojawia zatem czy ten dyskomfort może wynikać od kręgosłupa bądź na tle nerwowym? Czy lepiej zapisać się na odległą wizytę do gastrologa i wykonać ewentualną kolonoskopię? Poza wymienionym dyskomfortem innych dolegliwości brak. W miarę regularne stolce o zmiennej konsystencji ale to prawdopodobnie zależy od diety której tak naprawdę nie mam. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dyskomfort w obrębie odbytu, który Pan opisuje, może mieć w zasadzie różne przyczyny, w tym m.in. mogą mieć na to wpływ problemy z kręgosłupem (dyskopatia, przepuklina międzykręgowa, wywołujące uścisk na nerwy mogą powodować uczucie parcia, napięcia), innym czynnikiem jest stres, niepokój, częste myślenie o tych dolegliwościach, co może je dodatkowo wzmagać oraz wzmożone napięcie mięśni dna miednicy.

W związku z odczuwanym dyskomfortem warto byłoby udać się do proktologa/gastrologa, ale również ortopedy, jeśli podejrzewałby Pan, że odczucie to może być związane z kręgosłupem.

Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na podobne pytania zadane przez internautów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-taki-bol-wewnatrz-odbytu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-przyczyna-bolu-odbytu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-taki-uciskajacy-bol-w-okolicy-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.