Co robić z tym bólem brzucha powyżej pasa?

Witam boli mnie brzuch z prawej strony trochę wyżej niż pas jest. Nie raz nie mogę się ubrać bo kłuję mnie jak podnoszę nogę. I uczucie jest takie jak by był zbity lub obity coś jak siniak. Tak ok 4 dni i przestaje a za kilka tyg jest to samo co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Ból brzucha po prawej stronie może być spowodowany wieloma czynnikami i powinno się taką dolegliwość skonsultować z lekarzem.

Przypadłość ta może mieć charakter łagodny lub ostry a także występować chwilowo oraz przez dłuższy czas.

Dolegliwości związane z bólem tej części brzucha mogą często wynikać z niestrawności, po spożyciu ciężkostrawnych potraw lub wzdymających produktów. Często towarzyszą temu uczucie pełności w brzuchu, odbijanie oraz zaparcia i wzdęcia.

Poważniejszymi przyczynami takiej przypadłości mogą być: zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie wątroby oraz trzustki, kamica nerkowa a także zapalenie wyrostka robaczkowego lub nieswoiste zapalenie jelit.

Każdą dolegliwość ze strony jamy brzusznej należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Dlatego też zalecamy wizytę u specjalisty, aby mógł potwierdzić, bądź wykluczyć konkretne schorzenie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pomocne tu mogą być takie badania jak: USG jamy brzusznej, pełna morfologia krwi, CRP, OB, oznaczenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, albuminy oraz amylazy w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-wyrostka-robaczkowego

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.