Co oznacza ten dyskomfort w podbrzuszu?
Witam, mam pewien problem. Otóż od jakichś 2 miesięcy oczuwam dyskomfort w prawym podbrzuszu, jakby było powiekszone, zmartwiony poszedłem umówić usg brzucha i próby wątrobowe, ale na badaniach nic mi nie wyszło. Lekarze nie byli mi w stanie pomóc , twierdzili ze wątroba i ogólnie okolice prawego podbrzusza mam w idealnym stanie, więc moje pytanie brzmi czy ktoś może zna jakieś inne przyczyny tego objawu?

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Dyskomfort ze strony prawego podbrzusza może wynikać z wielu schorzeń ze strony układu pokarmowego, jak i samego sposobu odżywiania.
Opisywana dolegliwość występuje dość często zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Z opisanych objawów wynika, że cierpi Pan na przewlekły ból w prawym podbrzuszu. Stan ten może objawiać się, jako uczucie kłucia lub ucisku po danej stronie brzucha. Istotną informacją jest, czy w czasie tego epizodu pojawiają się wymioty, nudności, bieguna, czy wzmożone zaparcia.
Taka dolegliwość może wskazywać na takie schorzenia, jak: nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, kolkę nerkową oraz odmiedniczkowe zapalenie jelit. Odczuwane dolegliwości z prawego podbrzusza mogą również wynikać z przepukliny oraz zapalenia stawu krzyżowo – biodrowego. Czasami taka przypadłość zdarza się również przy niestrawności spowodowanej niewłaściwą dietą.
W przypadku przedłużających się dolegliwości ze strony jamy brzusznej, zalecamy wizytę u lekarza internisty. Specjalista zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki o dalsze badania, aby ustalić przyczynę towarzyszących Panu objawów.
Przydatne mogą być takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, oznaczenie poziomu prób nerkowych, amylazy i albuminy w surowicy krwi. Dodatkowo można by wykonać RTG stawów krzyżowo – biodrowych oraz USG prostaty.