Dlaczego mam ten ucisk w prawym boku?

Witam. Mam 23 lata. Jestem kobietą. Od kilku miescy odczuwam ucisk w prawym boku. Tuż obok kości miednicy, ból promieniuje w stronę pleców. Czasem pojawia się też kłucie w brzuchu. Pod względem ginekologicznym wszystko jest w porzadku.Czym może być spowodowany ten ból? Jakie badania powinnam wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn ucisku w prawym boku może być wiele. Może on oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, przepuklinę pachwinową, kamicę nerkową, zapalenie trzustki, odmiedniczkowe zapalenie nerek lub sugerować problemy z wątrobą.

Ból, który narasta i ostatecznie koncentruje się po prawej stronie podbrzusza może sygnalizować objawy zapalenia wyrostka robaczkowego. Towarzyszy mu brak apetytu, podwyższona temperatura ciała i mdłości.

Przepuklina pachwinowa daje ból w okolicy pachwiny oraz charakterystyczne wybrzuszenie.

W przypadku kamicy nerkowej pojawia się nagły i silny ból, który może promieniować. Określany jest on mianem kolki nerkowej. Dodatkowo chory może cierpieć na nudności i wymioty oraz problemy z oddawaniem moczu.

Ostry ból w górnej i środkowej części brzucha może świadczyć o zapaleniu trzustki. Podobnie jak w pozostałych chorobach pojawiają się wymioty czy nudności, a dodatkowo problemy z wypróżnianiem.

Bolesny stan zapalny oraz problemy z oddawaniem moczu to objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek, natomiast ból pod prawym żebrem to częsta oznaka problemów z wątrobą.

W związku z powyższym konieczne jest umówienie wizyty lekarskiej w celu znalezienia przyczyny ucisku w prawym boku.

Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-prawym-boku-choroby-schorzenia-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.