Odczuwanie ciągłego kłucia w prawym boku pod żebrami

Witam, nazywam się Robert i mam 34 lata. Od pewnego czasu odczuwam ciągłe kłucie (podobne tak jak kolka ) w prawym boku pod żebrami. trochę mocniej mnie kłuje gdy wezmę głęboki oddech, bądź przy rozciąganiu boku. bój jest ciągły i raczej  nie zwiazany z jedzeniem, piciem. odczuwam go od okolo tygodnia wczesniej tez zdażały  się takie bóle które trwały przez pare dni i potem samoistnie przechodziły. Bardzo to mnie niepokoi co to może być? Jakie badania i do jakiego lekarza powinienem się zgłosić. Czy może to być cos poważnego.? Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości. Z góy serdecznie dziekuje.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Opisane objawy mogą być spowodowane nieprawidłowościami w obrębie wątroby. Nie można wykluczyć innego podłoża dolegliwości. Wskazane jest wdrożenie diagnostyki. Proszę udać się do lekarza.

Magdalena Mroczek

Kłucie w prawym boku jest niespecyficznym objawem chorobowym. Czasami ból promieniuje do prawego boku z innej okolicy. W prawym boku znajduje się wiele niezbędnym i kluczowych narządów tj. Wątroba, drogi żółciowe. Ponadto objawy bólu w prawym boku może dawać np. kolka nerkowa czy różnego typu zapalenia jelit. Poniżej przedstawiono kilka chorób, które zazwyczaj skutkują bólem w prawym boku.

Najczęstszą przyczyną kłucia w prawym boku jest kolka żółciowa. Ból pojawia się wtedy nagle, jest ostry, zazwyczaj dolega po zjedzeniu tłustych, ciężkostrawnych potraw. Ból może promieniować pod prawą łopatkę, dodatkowo pojawiają się wzdęcia i wymioty. Ból związany z kamicą pęcherzyka żółciowego może nawracać co kilka tygodni lub nawet dni. W razie wątpliwości warto wykonać usg wątroby.

Dodatkowo ból po prawej stronie brzucha może być spowodowany niektórymi schorzeniami wątroby np. Naczyniakiem. W celu dalszej diagnostyki również warto wykonać usg brzucha.

U kobiet ból po prawej stronie może być związany z zapaleniem przydatków i skręceniem jajowodu.

Czasami ból związany z zapaleniem wyrostka robaczkowego promieniuje aż pod prawe żebro. Jest to rozlany ból po środku brzucha, który promieniuje aż pod prawe żebro dopiero z czasem. Bólowi takiemu mogą towarzyszyć nudności i wymioty.

W diagnostyce pomocne mogą być badania laboratoryjne. Można zrobić tzw. Wskaźniki wątrobowe tj. ASPAT, ALAT, fosfataza alkaliczna, GGTP czy bilirubina. Poza tym przydatne jest, szczególnie w stanach ostrych, CRP oraz liczba leukocytów. Można wykonać rentgen brzucha, a na pewno powinno się wykonać usg jamy brzusznej. Badania te w zakresie podstawowym może zlecić lekarz rodzinny. Bardziej zaawansowana diagnostyka jest domeną gastroenterologa