Ból i kłucie w prawym boku nad biodrem

Witam, od wczoraj czuję ból i kłucie w prawym boku, nad biodrem lub w jego okolicach, niekiedy nawet kłucie jest z tyłu, na plecach. Nie jest to ból jednostajny, jest tylko co jakiś czas. Temperatura 36.9-37. Obawiam się, że to wyrostek, jednak nie boli mnie kiedy podnoszę nogę lub kiedy kaszlę. Czy to może być ból nerki? Jak przebiega zapalenie wyrostka robaczkowego? Jakie są pierwsze objawy wyrostka robaczkowego? Czy leczenie wyrostka polega tylko i wyłącznie na jego wycięciu? Trochę się obawiam, że może to być bardzo poważnego. Może to coś związanego z sercem? A może kłucie i ból w boku to objaw zupełnie czegoś innego? Czego może dotyczyć? Pozdrawiam i dziękuję, Weronika 21 lat

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

ból w podanej przez Pani okolicy ciała – czyli w prawej części jamy brzusznej – związany może być z wieloma różnymi problemami dotyczącymi zarówno przewodu pokarmowego, jak i innych narządów tego rejonu ciała, takich jak np. nerki czy jajniki. W przypadku bólu wynikającego z chorób układu pokarmowego, mógłby on być związany z patologiami wątroby (np. z jej marskością lub zapaleniem), patologiami pęcherzyka żółciowego (np. kamicą pęcherzyka żółciowego), czy ze wspomnianym przez Panią zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Tak naprawdę na podstawie przedstawionego opisu ciężko jest konkretniej wnioskować, co do tego bólu doprowadziło. Aby zdiagnozować przyczynę Pani problemów zdrowotnych, należałoby po pierwsze sprecyzować charakter dolegliwości bólowych – czy ból występuje stale, czy z przerwami; czy pojawia się on w ściśle określonych sytuacjach (np. po spożyciu jakichś pokarmów) czy też bez powiązania z jakimikolwiek czynnikami. Istotne znaczenie ma także to, czy pojawiają się u Pani inne dolegliwości, takie jak chociażby zgaga, zmiana rytmu wypróżnień czy nudności. Później należałoby przeprowadzić u Pani badanie jamy brzusznej, a także – najprawdopodobniej – zlecić u Pani wykonanie badań laboratoryjnych (mogą być one różne w zależności od podejrzewanej przyczyny choroby – mogą nimi być np. badania enzymów wątrobowych, morfologia krwi czy oznaczenie bilirubiny). Istnieje również możliwość, że do diagnostyki Pani stanu dużo wniosłyby badania obrazowe, takie jak np. badanie USG jamy brzusznej.