Witam serdecznie!
Przyczyn bólu w tej okolicy jest wiele i niekoniecznie dolegliwości, które są opisywane wynikają z podanych schorzeń. Ból może być spowodowany między innymi przez schorzenia wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, jelit, problemy ginekologiczne czy zmiany w obrębie kręgosłupa czy układu mięśniowego, a nawet niektóre choroby płuc.
Ponadto czas od poprzednich objawów nie jest krótki, co skłania do powtórzenia badań, gdyż po pierwsze nie zadziałało stosowane wówczas leczenie, a po drugie niekoniecznie przyczyna obecnie jest taka sama.
W zespole jelita drażliwego najczęstszym objawem jest problem z wypróżnieniem - może przebiegać na różny sposób - stolce mogą być luźne, mogą występować zaparcia lub oba problemy naprzemiennie.
Jeżeli chodzi o problem ruchomej nerki warto oprócz lekarza rodzinnego skonsultować się również z urologiem, jednak jeżeli badania wyszły prawidłowe można się spodziewać, że również to nie jest przyczyną objawów.
Podsumowując, najlepiej badania powtórzyć (szczególnie badania ogólne oraz USG jamy brzusznej), z pewnością konieczna jest również konsultacja ginekologiczna (z wykonaniem USG przezpochwowego).
Pozdrawiam i życzę szybkiego znalezienia przyczyny dolegliwości.
Witam,
bóle w prawym boku mogą mieć bardzo wiele przyczyn i w grę wchodzi nie tylko ruchoma nerka i jelito drażliwe. Mogą być to też bóle spowodowane powiększeniem wątroby, jej naczyniakiem, uchyłkami jelita. Ból ten może być także wywołany kamicą pęcherzyka żółciowego . Taki ból pojawia się zazwyczaj w momencie obciążenia układu pokarmowego tłustymi pokarmami.
Bóle w prawej części brzuch mogą też pochodzić od kręgosłupa lub promieniować z innych rejonów ciała.
Jeśli chodzi o ruchomą nerkę to choroba ta polega na obniżeniu się nerki. Najczęściej pojawia się u młodych szczupłych kobiet w wieku między 20 a 40 lat. Bóle zlokalizowane są w nadbrzuszu, ustępują w pozycji leżącej , nasilają się w pozycji stojącej. Są spowodowane uciskiem na moczowód.
Zespół jelita drażliwego jest to choroba, która charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, – biegunkami i zaparciami. Mogą im towarzyszyć wzdęcia i uczucie niepełnego wypróżnienia. Częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.
Bóle mogą też pochodzić od jajnika i trzustki. Rozpoczęłabym diagnostykę od wizyty u lekarza rodzinnego i wykonanie badań podstawowych krwi i moczu oraz przede wszystkim usg jamy brzusznej. Być może potrzebne będą dodatkowe badania takie jak konsultacja ginekologiczna, gastrologiczna czy kolonoskopia. O tym czy dolegliwości pochodzą od jelit czy nerek powinno zadecydować badanie i wywiad. Mogą też wynikać z patologii obu tych narządów. Można dalej brać Tribux jeśli pomaga na jelita.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odczuwanie ciągłego kłucia w prawym boku pod żebrami – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Ból w lewym boku pod żebrami – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Co powoduje ból w lewym dolnym boku tułowia? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Ból w prawym boku i rzadkie oddawanie moczu – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Ból i kłucie w prawym boku nad biodrem – odpowiada Lek. Bartosz Małek
- Ból podbrzusza po lewej stronie od roku – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Nadwrażliwość jelita i ból w prawym boku – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Ból w prawym boku od miesiąca i wynik USG jamy ustnej – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Ból z prawej strony pleców i w boku u 43-latki – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Ból w plecach i prawym boku – odpowiada Redakcja abcZdrowie