Ból w lewym boku pod żebrami

witam serdecznie mam ból w lewym boku pod żebrami, co może byc przyczyną tego. Nadmieniam, że ból w lewym boku pod żebrami mija i po kilu dniach powraca. Taka sytuacja trwa już ponad rok. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe,ponieważ nie wiem co mi jest, dlaczego mam ból w lewym boku pod żebrami i jak to leczyć,Nie zauważyłam aby ból w lewym boku pod żebrami był spowodowany jakimiś konkretnymi potrawami. Miałam tez dwukrotnie robione usg jamy brzusznej które niczego zlego nie wykazalo, Ostatnio lekarz zasugerowal mi że może być ból w lewym boku pod żebrami pochodzący od kręgosłupa albo może to być reakcja na jakies  sytuacje stresowe.Prosze bardzo o jakies wskazówki co powinnam zrobić, jakie badania wykonać i do jakiego lekarza pojść w pierwszej kolejności, żeby ból w lewym boku pod żebrami już się więcej nie pojawił.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, być może Pani dolegliwości są spowodowane zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Niech Pani stosuje zbilansowaną dietę z eliminacją tłustych, smażonych pokarmów, unika kawy, papierosów. Istotne jest również unikanie sytuacji stresowych i odpoczynek. Jeśli dolegliwości nie ustąpią proszę udać się do lekarza rodzinnego, który po kompleksowej ocenie klinicznej zaleci dalsze postępowanie, w tym wykonanie badania USG jamy brzusznej. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Ból w lewym boku może mieć bardzo różne przyczyny. Na pewno warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zbada Panią i zbierze dokładany wywiad. Bez tego postawienie diagnozy jest niestety niemożliwe. Być może trzeba będzie wykonać dodatkowe badania. tj. usg jamy brzusznej czy podstawowe badanie krwi lub gastroskopię. Poniżej opiszę kilka przyczyn kłucia w lewym boku.

Jedną z przyczyn bólu w lewym boku są wrzody lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Ból może być tępy, kłujący, pojawiający się do 3 godzin o jedzeniu, któremu towarzyszy uczucie wzdęcia. Może być potrzebna gastroskopia. Leczeniem może zając się lekarz rodzinny. Ważna jest też odpowiednia dieta, unikanie pokarmów smażonych i ciężkostrawnych oraz spożywanie regularne małych posiłków.

Inną przyczyną bólu w lewym boku może być zapaleni trzustki. Po posiłku ma się uczucie nieprzyjemnej sytości i pełności, wzdęcia, dodatkowo nudności, a nawet wymiotów. U niektórych występuje biegunka tłuszczowa i ból z lewej strony brzucha, który promieniuje do lewej łopatki i barku. Jest to stan poważny, w takim wypadku niezbędna jest pilna wizyta u lekarza rodzinnego.

Przy występowaniu objawów tj. gorączka, dreszcze, wymioty i zaparcia można podejrzewać zapalenie uchyłków jelita. Mogą pojawić się również cienkie i długie stolce. Powikłania tej choroby mogą być groźne, dlatego konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Nie wydaje się, aby bóle pochodziły od kręgosłupa, nie mają typowej lokalizacji, nie ma Pani zaburzeń czucia czy innych neurologicznych deficytów.

Proszę najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, on może wydać skierowania do specjalisty, np. do gastroenterologa.

Jeśli chodzi o związek ze stresem i schorzenia somatosensoryczne, to radziłabym je wziąć pod uwagę w ostatnim rzędzie, jedynie wtedy kiedy nie uda znaleźć siężadnej organicznej przyczyny opisywanych dolegliwości.