Przyczyn może być wiele, np.: zapalenie i torbiele rzekome trzustki, niedokrwienie zgięcia śledzionowego okrężnicy, kolka nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek, ropień podprzeponowy, zapalenie dolnego płata płuc lewego, niedokrwienie mięśnia sercowego, neuralgia, przyczyny ortopedyczne.
Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski
Witam,
Szanowna Pani, być może Pani dolegliwości są spowodowane zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Niech Pani stosuje zbilansowaną dietę z eliminacją tłustych, smażonych pokarmów, unika kawy, papierosów. Istotne jest również unikanie sytuacji stresowych i odpoczynek. Jeśli dolegliwości nie ustąpią proszę udać się do lekarza rodzinnego, który po kompleksowej ocenie klinicznej zaleci dalsze postępowanie, w tym wykonanie badania USG jamy brzusznej. Pozdrawiam.
Ból w lewym boku może mieć bardzo różne przyczyny. Na pewno warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zbada Panią i zbierze dokładany wywiad. Bez tego postawienie diagnozy jest niestety niemożliwe. Być może trzeba będzie wykonać dodatkowe badania. tj. usg jamy brzusznej czy podstawowe badanie krwi lub gastroskopię. Poniżej opiszę kilka przyczyn kłucia w lewym boku.
Jedną z przyczyn bólu w lewym boku są wrzody lub zapalenie błony śluzowej żołądka. Ból może być tępy, kłujący, pojawiający się do 3 godzin o jedzeniu, któremu towarzyszy uczucie wzdęcia. Może być potrzebna gastroskopia. Leczeniem może zając się lekarz rodzinny. Ważna jest też odpowiednia dieta, unikanie pokarmów smażonych i ciężkostrawnych oraz spożywanie regularne małych posiłków.
Inną przyczyną bólu w lewym boku może być zapaleni trzustki. Po posiłku ma się uczucie nieprzyjemnej sytości i pełności, wzdęcia, dodatkowo nudności, a nawet wymiotów. U niektórych występuje biegunka tłuszczowa i ból z lewej strony brzucha, który promieniuje do lewej łopatki i barku. Jest to stan poważny, w takim wypadku niezbędna jest pilna wizyta u lekarza rodzinnego.
Przy występowaniu objawów tj. gorączka, dreszcze, wymioty i zaparcia można podejrzewać zapalenie uchyłków jelita. Mogą pojawić się również cienkie i długie stolce. Powikłania tej choroby mogą być groźne, dlatego konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.
Nie wydaje się, aby bóle pochodziły od kręgosłupa, nie mają typowej lokalizacji, nie ma Pani zaburzeń czucia czy innych neurologicznych deficytów.
Proszę najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, on może wydać skierowania do specjalisty, np. do gastroenterologa.
Jeśli chodzi o związek ze stresem i schorzenia somatosensoryczne, to radziłabym je wziąć pod uwagę w ostatnim rzędzie, jedynie wtedy kiedy nie uda znaleźć siężadnej organicznej przyczyny opisywanych dolegliwości.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ból w lewym boku pod żebrami, zgaga, piasek na nerkach i powiększony kielich prawej nerki – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Co oznaczają bóle z lewej strony pod żebrami u 20-latki? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Ból z boku tułowia pod żebrami – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Ból w lewym boku pod żebrami – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Co powoduje klucie w lewym boku pod żebrami? – odpowiada Dr n. med. Tomasz Grzelewski
- Odczuwanie ciągłego kłucia w prawym boku pod żebrami – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Silny pulsujący ból w lewym boku, zawroty głowy – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Silne bóle po lewej stronie pod żebrami – odpowiada dr n. med Monika Łukaszewicz
- Ból w prawym boku i jego przyczyny – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Co może znaczyć ból brzucha z lewej strony pod żebrami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Ból brzucha z lewej strony - przyczyny, metody leczenia, zapobieganie
Ból brzucha z lewej strony to zawsze objaw alarmuj
Ból w lewym boku - zapalenie trzustki, tętniak aorty brzusznej, zapalenie jajnika, inne schorzenia, kłucie pod żebrami
Jeśli od jakiegoś czasu czujesz ból w lewym boku,
Ból z lewej strony pod żebrami - przyczyny, diagnostyka, leczenie
Ból z lewej strony pod żebrami jest najczęściej ko