Czy taki wygląd stolca u córeczki jest niepokojący?

Witam . Dziś moja córka zrobiła czarna zbita kupke . Jest na moim mleku naturalnym od miesiąca wprowadzamy stałe pokarmy. Przed wczoraj jadła buraczki z kalafiorem. Wczoraj trochę była marudna Ale dziś czuje się dobrze. Córka ma pół roku. Czy to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

na etapie rozszerzania diety zazwyczaj następuje zmiana w wyglądzie, częstotliwości i innych parametrach stolca. Jest to naturalna konsekwencja wprowadzenia pokarmów stałych, co jest widoczne zwłaszcza w przypadku dzieci karmionych piersią. Ich stolec jest zazwyczaj półpłynny aż do momentu wprowadzania nowych pokarmów, w przeciwieństwie do dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, których kupa zazwyczaj jest bardziej zbita. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Czarny kolor kału, jeżeli pojawia się jednorazowo i można go powiązać ze spożytym posiłkiem, nie jest niepokojący. W przypadku Pani dziecka można go wytłumaczyć zjedzonymi burakami, które często wpływają na kolor stolca. Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Proszę obserwować córkę – czy boli ją brzuch lub ma dolegliwości gastryczne, takie jak kolki lub wzdęcia oraz bacznie zwracać uwagę na kolejne wypróżnienia – jeżeli stolec znów będzie smolisty, proszę skonsultować się z pediatrą, w przeciwnym wypadku nie ma Pani powodu do obaw.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.