Czy taka krew powinna mnie niepokoić?

Dzień dobry, Mam pewien problem a wstydzę się udać do lekarza. Jakoś ostatnio po oddaniu stolca na papierze toaletowym zauważyłam krew, sytuacja ta powtórzyła się jeszcze parę razy ale jednak od około miesiąca nie pojawia się już krew na papierze. Jednakże odbyłam teraz stosunek analny i po wyjęciu penisa na prezerwatywie była widoczna krew( chce zaznaczyć że w tamtym czasie kiedy po stolcu pojawiała się krew nie odbywałam stosunku analanego, a teraz odpowiednio mój odbyte został przygotowany za pomocą lubrykant). Nie występują u mnie objawy jelitowe (oprócz tej krwi pewien czas temu i teraz po stosunku) oraz pozajelitowe. Chcę się dowiedzieć czy może być to coś poważnego oraz do kogo mogłabym się skierować z ewentualnym problemem? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

prawdopodobnie mamy tu do czynienia z hemoroidami. Takie delikatne krwawienia z okolic odbytu mogą być spowodowane właśnie guzkami krwawniczymi zewnętrznymi lub wypadającymi z kanału odbytnicy. Często zdarza się to u młodych osób, ale inne grupy wiekowe są również narażone na ten problem. Aby temu zaradzić można spróbować zastosować leczenie dostępne bez recepty w formie czopków czy maści, które mają właściwości gojące i obkurczające naczynia krwionośne. Warto także wspomnieć, że siedzący tryb życia bardzo sprzyja tego rodzaju dolegliwościom. Dlatego warto do codziennego dnia włączyć aktywność fizyczną, co dodatkowo będzie regulować perystaltykę jelit. Ponadto dieta także nie jest obojętna dla rozwoju hemoroidów. Dlatego też trzeba zjadać rzeczy lekkostrawne i pełne błonnika. Jeśli natomiast dolegliwości nie ustąpią, to konieczna będzie wizyta u proktologa. Lekarz stwierdzi, czy konieczna jest dalsza diagnostyka (badanie krwi w stolcu, rektoskopia) oraz jaki rodzaj leczenia należy zastosować.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/odbyt

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.