Jaka może być przyczyna krwi z odbytu?

Witam, od czasu do czasu mam na papierze trochę krwi po wypróżnieniu i czasem jest na kale, piecze mnie i mam świąd byłem u proktologia stwierdził brak hemoroidów ale przepisał jakąś maść tylko i polecil pójść do dermatologa ponieważ stwierdził okolice odbytu są podobno grzybiczne i mówił również ze jest mała rana w odbycie ale ze wątpi żeby z niej leciała krew, tak zrozumiałem i potem wrazie co na kolonoskopię i pytanie moje czy przez grzybice odbytu może lecieć lekko krew czasem robić znikome kropki krwi w kale? Dodam ze często/czasem przytrzymuje kał i wypróżniam sie po dłużej chwili dopiero i wtedy zazwyczaj jest krew
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

krwawienie z odbytu bądź jego okolic zawsze budzi niepokój. Bardzo dobrze, że był Pan już u lekarza proktologa, który wstępnie wykluczył hemoroidy. Możliwe, że zakażenie grzybicze, które sugerował lekarz, prowadzi do silnego podrażnienia skóry oraz błony śluzowej odbytu, że to powoduje krwawienie, o którym Pan pisze. Z pewnością konsultacja z dermatologiem nie zaszkodzi i przyśpieszy proces leczenia. Jeśli jednak te dolegliwości będą się utrzymywać albo nasilać, to konieczna będzie wizyta u specjalisty gastroenterologa. Lekarz może zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi z rozmazem, OB, CRP, prób wątrobowych, trzustkowych oraz nerkowych. Dodatkowo warto będzie też wykonać poziom kalprotektyny w stolcu, aby sprawdzić, czy w przewodzie pokarmowym toczy się proces zapalny. Możliwe, że koniecznie będzie też USG jamy brzusznej. Jeśli te badania nie wykażą przyczyny, to faktycznie nie można wykluczyć kolonoskopii i gastroskopii. Z tego też względu trzeba wykonać kolejne kroki w kierunku leczenia tego stanu i jeśli nie będzie poprawy to udać się do gastroenterologa. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krew-z-odbytu-przyczyny-leczenie-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladu-pokarmowego

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.