Jak leczyć takie zaparcia?

Dzień dobry. Mam problem z zaparciami, odżywiam się zdrowo, jem około 40g błonnika dziennie minimum 2,5 litra wody. Prowadzę też siedzący-umiarkowany tryb życia (4 razy w tygodniu lekkie ćwiczenia i spacery jakoś trzy razy w tygodniu). Dodam, że czasem jest tak że nie mam żadnego problemu z wypróżnieniem przez około dwa tygodnie, a przez następne dwa tygodnie występują zaparcia. Powinnam udać się do lekarza czy można jeszcze coś zrobić bez wizyty u doktora?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zaparcia to uciążliwy problem, który może pojawić się z wielu różnych przyczyn. Zaburzenia rytmu wypróżniania, szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas warto skonsultować z gastrologiem.

Na pojawienie się takich problemów może wpływać nie tylko dieta i prowadzony styl życia, ale również wiele dodatkowych czynników. Możliwe, że za Pani dolegliwości odpowiada nietolerancja pokarmowa. Proszę zwrócić większą uwagę na spożywane produkty i sprawdzić, czy objawy ustępują po eliminacji niektórych z nich. Czasami zaparcia sygnalizują poważniejsze schorzenia układu pokarmowego, np. problemy z żołądkiem lub jelitami. Niekiedy może być to również objaw chorób odbytu i odbytnicy. W takich sytuacjach wskazana jest szczegółowa diagnostyka lekarska. Aby ustalić przyczynę problemu pomocne mogą okazać się takie badania jak gastroskopia i kolonoskopia. Przydatne w ocenie ogólnego stanu zdrowia mogą być również badania laboratoryjne, np. morfologia krwi.

Do czasu wizyty u specjalisty może Pani sięgnąć po środki na zaparcia dostępne bez recepty w aptekach. Pozytywny wpływ na pracę jelit i przyspieszenie procesów trawiennych mają również m.in. suszone śliwki. Pomocne mogą być również zioła, np. nasiona babki płesznik oraz babki jajowatej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia

Warto również przeczytać, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaparcia-u-32-letniej-kobiety

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-brac-aby-sukcesywnie-wyprozniac-sie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jesc-aby-byly-normalne-wyproznienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.