Dlaczego nie mam śliny po operacji tarczycy?

Witam jestem rok po jodowaniu tarczycy zmagam się w tej chwili z brakiem śliny okropna suchością czy są jakieś leki bez recepty które mi pomogą uporać się z ta dolegliwością

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zadanie pytania.

Nie wspomniała Pani jednak, z jakiego dokładnie powodu było wymagane jodowanie, a także, jakie leki były przyjmowane.

Samo jodowanie tarczycy to proces leczenia jodem radioaktywnym przy takich schorzeniach, jak: niedoczynność, czy nadczynność.

Jak każda terapia, leczenie to może mieć skutki uboczne, a należą do nich między innymi: bóle głowy, brzucha, nudności, katar, czy metaliczny posmak w ustach. Ze względu na specyfikę leku, istnieje również przypuszczenie, że brak śliny mógł nastąpić w wyniku tego procesu.

Uczucie suchości w jamie ustnej, którego Pani doświadczyła jest związane z zaburzeniem czynności wydzielania śliny. W takiej sytuacji zalecone by było, aby skonsultowała się Pani z lekarzem endokrynologiem lub internistą, aby odnaleźć dokładną przyczynę takiego stanu. Prawdopodobnie lekarz przepisze preparaty utrzymujące prawidłowe funkcjonowanie ślinianek. Istotnym będzie też dokładne nawilżanie błony śluzowej jamy ustnej.

Ponadto bardzo ważne jest nawodnienie organizmu, aby pić dużo wody mineralnej, która też przyczyni się do zwiększenia produkcji śliny.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-gardle-przyczyny-metody-przeciwdzialania

https://zywienie.abczdrowie.pl/afagia-dysfagia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.