Jaka jest przyczyna tej suchości w ustach?

Witam Ostatnim czasy borykam się z następującymi problemami : suchość w ustach, totalny brak apetytu, zmecznie, problemy ze skupieniem oraz problemy żołądkowe (wzdecia), coraz częściej mam też ochote na słodkie rzeczy. Mam pytanie co to moze byc oraz na jakie badania powinien się skierować?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Objawy, które Pan opisuje są niejednoznaczne i trudno bez głębszej diagnostyki wskazać dokładnie, jakie to schorzenie.

Suchość w jamie ustnej (kserostomia) to dolegliwość, objawiająca się zmniejszonym wydzielaniem śliny. Jest związana głównie z niewystarczającym nawodnieniem organizmu, przyjmowaniem niektórych leków, spożywaniem ostrych potraw, paleniem papierosów, piciem alkoholu, chorobami zębów oraz po przebytych infekcjach i zatruciach pokarmowych.

Wskazane przez Pana objawy mogą mieć wiele przyczyn i wskazywać na takie schorzenia jak: cukrzyca, niedobór sodu i potasu, zaburzenia trawienia, choroby ślinianek, tarczycy, nerek oraz innych narządów.

Proponujemy konsultację z lekarzem w celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Przydatne tu mogą być takie badania jak: pełna morfologia z rozmazem manualnym, CRP, OB, analiza moczu, oznaczenie poziomu elektrolitów, hormonów tarczycy, amylazy, kreatyniny oraz kwasu moczowego w krwi, a także badanie krzywej cukrowej i insulinowej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-w-ustach

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-cukrzycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.