Dlaczego mam słony posmak w ustach?

Witam od jakiegos momentu zaczelam biegac. Po jakims czasie pojawil sie u mnie słony posmak w ustach (i w przełyku) któremu czasami towarzyszy gorycz. Dowiedziałam się ostatnio też ze mam niedoczynnosc tarczycy( biore leki i dolegliwosci nadal nie ustępują a myslalam ze to moze tego wina) czy ktoś moze wie czy to jakas choroba? bądź gdzie sie z tym udać ? Pozdrawiam Kobieta 23lata

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli ów słony posmak pojawił się, kiedy zaczęła Pani biegać, to być może oznacza to, że intensywny wysiłek fizyczny mógł zaburzyć równowagę wodno-elektrolitową w organizmie. Nadmierne pocenie się może prowadzić do odwodnienia i objawiać się m.in. uczuciem słonej śliny. Proszę zadbać o właściwe nawodnienie organizmu, a także zbadać elektrolity we krwi, sód, potas i magnez, wapń i chlorki. Więcej o elektrolitach w artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/elektrolity. Jeśli to nie wskaże przyczyny Pani stanu, konieczna będzie dalsza diagnostyka. Gorzki posmak w ustach pojawia się przy wielu schorzeniach, ale też towarzyszy stosowaniu pewnych grup leków – np. na tarczycę. Może świadczyć o chorobach jamy ustnej, w tym migdałków podniebiennych, chorób zębów i przyzębia, ślinianek, zatok... W tym przypadku warto zasięgnąc kontroli laryngologicznej, a przedtem – stomatologicznej. Na słony wraz z gorzkim posmakiem skarżą się także pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym, ale wówczas zazwyczaj występują także inne dolegliwości związane z układem trawiennym, które trudno przeoczyć (np. zgaga, puste odbijanie, niesmak itd.). O gorzkim posmaku w ustach może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-gorzki-posmak-w-ustach-wyjasniamy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.