Dlaczego mam gorzki język w ciąży?

Dzień dobry Jestem w 10 tygodniu ciąży. Od 4 tygodni mam nonstop sucho w buzi, czasami gorzko. Przy tym uczucie suchego języka z lekkim nalotem.

Redakcja abcZdrowie

Witam, gorzki posmak w ustach może budzić niepokój, bo w niektórych sytuacjach świadczy m.in. o zaburzeniach neurologicznych czy wirusowym zapaleniu wątroby, a także chorobach układu pokarmowego (wrzody, refluks). Więcej w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-gorzki-posmak-w-ustach-wyjasniamy. W Pani sytuacji, jeśli jest to jedyny objaw, uczucie gorzkiego smaku w ustach jest wynikiem ciąży, a konkretnie – wzrostem stężenia progesteronu we krwi i innymi zmianami hormonalnymi typowymi dla tego okresu. To uczucie może się nasilać wraz z biegiem ciąży, gdy rosnący brzuch, w wyniku uciskania narządów wewnętrznych, będzie powodował przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Ten problem został wyjaśniony w naszym materiale, być może wzbudzi Pani zainteresowanie: https://portal.abczdrowie.pl/zgaga-w-ciazy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.