Zapytaj lekarza

7 4 0 , 8 3 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gorzki smak w ustach a jego przyczyny

Witam serdecznie. Jestem młoda kobietą, dbam o zdrowie i do tej pory nie miałam powodów do narzekania. Od pewnego jednak czasu mam gorzki smak w ustach. Byłam u stomatologa aby sprawdzić stan uzębienia, ale wszystko jest w porządku. Nie kojarzę też, aby ten gorzki smak w ustach miał jakiś związek z tym co jem. Zresztą żadnych radykalnych zmian w swoim jadłospisie w ostatnim czasie nie wprowadzałam. Zastanawiam się, jaka może być wobec tego przyczyna tego gorzkiego smaku w ustach. Nie wiem do jakiego lekarza powinnam się zgłosić. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi co mam robić. Czy powinnam stosować jakieś specjalne pasty do zębów, czy płyny do płukania. Czy to pomoże pozbyć się gorzkiego smaku w ustach? Jestem też ciekawa, o jakich schorzeniach może świadczyć gorzki smak w ustach. Jak zmienić ten smak i co może być jego przyczyną? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Zagrożenia zabiegu balonikowania

Balonikowanie to jedna z metod leczenia zapalania zatok. Czy istnieją jakieś zagrożenia dla zdrowia po wykonaniu tego zabiegu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Gorzki posmak w ustach może być spowodowany refluksem żołądkowo-przełykowym. Inną przyczyną może być kamica pęcherzyka żółciowego. W celu ustalenia przyczyny dolegliwości konieczna będzie wizyta u lekarza.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0

Nieprzyjemny smak w ustach jest spowodowany przede wszystkim stanem zapalnym dziąseł wynikającym z obecności złogów kamienia nad i pod dziąsłowego. Nieleczona próchnica także powoduje nieprzyjemny posmak. Konieczna jest konsultacja i dokładna ocena stanu zębów i dziąseł w powiększeniu.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Przyczyn gorzkiego posmaku w ustach może być wiele i dlatego trzeba wziąć pod uwagę wiele rozpoznań różnicowych.

Gorzki smak w ustach może wynikać ze stanu uzębienia i w pierwszym rzędzie należy przyjrzeć się w jakim stanie jest jama ustna i odpowiednio zadbać o jej higienę. Stomatolodzy jako przyczyny gorzkiego posmaku w ustach wymieniają następujące stany: stan zapalny dziąseł, obecność kamienia nazębnego, nieleczona próchnica, palenie papierosów, brak higieny jamy ustnej czy zapalenie języka. Gorzki smak w ustach, który pojawia sie rano wynika głównie z chorób przyzębia. W celu likwidacji przyczyny wskazana jest wizyta u stomatologa, używanie nici dentystycznej czy drażetki miętowe.

Inną przyczyną gorzkiego smaku w ustach może być dieta. Gorzki smak to skutek picia nadmiernej ilości kawy czy spożywania rukoli, selera oraz niewłaściwe smażenie potraw lub ich grillowanie. Kolejna przyczyna to stosowanie niektórych leków w chorobach takich jak: astma i nadciśnienie tętnicze, COPD, cukrzyca, w przebiegu stosowania niektórych antybiotyków oraz w przebiegu stosowania leków w chorobie Alzheimera.

Inne przyczyny gorzkiego posmaku w ustach to choroby związane z przewodem pokarmowym. Jeśli gorzki smak w ustach pojawia się bezpośrednio po jedzeniu to jest to najprawdopodobniej spowodowane zgagą. Treść z żołądka zarzucana jest wówczas do przełyku, co może prowadzić do powstania uszkodzeń przełyku i w konsekwencji nawet do występowania nowotworu. Leczenie może być farmakologiczne np. poprzez przyjmowanie substancji zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego lub poprzez dietę. Ważne jest unikanie potrwa smażonych, jedzenie małych posiłków o regularnych porach i unikanie ciasnych ubrań i pasków.

Dodatkowo gorzki smak w ustach może być wynikiem chorób wątroby, takich jak zapalenie wątroby typu B i C. Często objawem towarzyszącym jest wtedy swędząca skóra o nieprzyjemnym zapachu. Kolejną przyczyną jest kamica żółciowa objawiająca sie bólem brzucha, nudnościami i wymiotami, szczególnie często występującymi po spożyciu tłustego pokarmu.

Proszę przede wszystkim zgłosić się do lekarza dentysty, zadbać o higienę jamy ustnej. Można używać nici dentystycznych i specjalnych płynów do płukania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy