Brzydki zapach z ust

Dzień dobry, mam takie pytanie. Czy jest jakiś sposób, aby poradzić sobie z brzydkim zapachem z ust? Regularnie myję zeby, a mimo to nie moge uporać się z tym problemem. To okropnie krępujące... Co zrobić?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze warto podkreślić, że w 80% przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli jednak w Pani/Pana przypadku tą przyczynę możemy wykluczyć, wśród innych potencjalnych przyczyn znajdują się:
- próchnica, kamień nazębny, bakteryjne zapalenie dziąseł/przyzębia i inne problemy stomatologiczne,
- przewlekłe zapalenie zatok,
- choroba refluksowa,
- grzybica jamy ustnej,
- schorzenia układowe takie jak cukrzyca, choroby wątroby czy też nerek,
- palenie papierosów,
- wiele innych.
Przede wszystkim sugeruję zatem by udać się na przegląd stomatologiczny. Jeśli lekarz dentysta nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości wskazane będzie wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych i konsultacja u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
A propos postępowania proponuję:
- zastosowanie pasty antybakteryjnej co najmniej 2 razy dziennie,
- stosowanie specjalnej szczoteczki do czyszczenia języka,
- odstawić papierosy i alkohol,
- stosować przez 2-3 tygodnie płukanki z chlorheksydyną o stężeniu nie większym niż 0,1% (chlorheksydyna zmniejsza ilość flory bakteryjnej),
- stosować tabletki z cynkiem,
- włączyć do diety zioła takie jak melisa, pietruszka i mięta.

Samo mycie zębów nie gwarantuje utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Zakładając,że zęby są zdrowe, należy stosować nici dentystyczne do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płyny dezynfekujące do płukania j.ustnej.
Należy też specjalną szczotką czyścić język.
Warto sprawdzić, czy nie ma kamienia nazębnego.
Przyczyną przykrego zapachu z jamy ustnej bywają też często stany zapalne migdałkow podniebiennych, przewodu pokarmowego (ewent. zaburzenia trawienia)oraz układu oddechowego.

Witam,
Przykry zapach z ust może mieć różne przyczyny: nieprawidłowa higiena, próchnica i inne choroby jamy ustnej (np. paradontoza). Należy udać się do stomatologa lub wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej, aby sprawdziła stan higieny jamy ustnej. Chcę również zaznaczyć, że nie wystarczy codziennie szczotkować zęby - należy to robić umiejętnie, z odpowiednią techniką. Tego również może nauczyć higienistka stomatologiczna lub sam stomatolog. Należy stosować również nici dentystyczne, płyny do płukania oraz kontrolować stan jamy ustnej co pół roku.
Jeżeli stan higieny jamy ustnej jest bez zarzutu, przyczyną zapachu z ust mogą być dolegliwości żołądkowe - wtedy należy się udać do gastroenterologa.
Pozdrawiam,
lek. stom. Jarosław Nowak

Przyczyn brzydkiego zapachu z ust może być wiele. Źródło problemu może się znajdować na różnych odcinkach układu pokarmowego.
W jamie ustnej - specyficzna flora bakteryjna wytwarza siarkowodór. Takie zjawisko nosi nazwę halitozy. Do zwalczania tego problemu można zastosować szczotkowanie języka (są specjalne szczoteczki)oraz płyny do płukania (np. Meridol dostępny w aptece).
Źródłem problemu może być również obecność kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego, ewentualna obecność parodontozy z krwawieniem z dziąseł. W obu przypadkach wymagana jest wizyta u dentysty i tzw. higienizacja jamy ustnej.
Kolejne źródła problemu mogą się znajdować w przełyku (grzybica, owrzodzenia, nowotwór) oraz w żołądku. Wymaga to wizyty u gastrologa i wnikliwej diagnostyki.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy nie ma chorych zębów i kamienia nazębnego. Codzienna higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i mycie języka.Właśnie na języku znajdują się bakterie odpowiedzialne za przykry zapach z ust. Do mycia języka służą specjalne tarki i szczotki. Jeżeli z jamą ustną i higieną jest wszystko w porządku to przyczyną brzydkiego zapachu z ust mogą być choroby przewodu pokarmowego. Najlepiej udać się najpierw do stomatologa.

Przyczyną brzydkiego zapachu z ust jest głównie stan zapalny dziąseł wynikający z złogów kamienia nad i pod dziąsłowego. Odpowiednie zabiegi higienizacyjne w gabinecie powinny rozwiązać problem.