Brzydki zapach z ust a dbanie o higienę jamy ustnej

Syn ma 12 lat , dba o zeby mimo to ma brzydki zapach , co to moze byc? Dziekuje za porade

Należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy dbanie o higienę ma charakter dokonany , bo można dbać a to nie znaczy zadbać.Należy sprawdzić sposób czyszczenia - ilość płytki bakteryjnej na zębach , kieszonki.Po wykluczeniu niedoborów higienicznych można poszukać przyczyn o charakterze gastrycznych.

Witam.Najważniejsze w zwalczaniu przykrego zapachu z ust jest postawienie właściwej diagnozy co jest jego przyczyną. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej jest to kamień nazębny, którego usunięcie likwiduje problem . Jeśli ta przyczyna została u dziecka wyeliminowana, to z innych czynników należy wymienić jedzenie niektórych potraw (cebula, czosnek, sery), suchość jamy ustnej, zepsute zęby , chore migdałki, zatoki oraz cały szereg chorób wewnętrznych ( przewlekłe zapalenie oskrzeli, niekontrolowana cukrzyca, infekcja dróg oddechowych zaburzenia trawienia, takie jak refluks i in.) Polecam zatem wizytę u pediatry, który postawi właściwą diagnozę
Z domowych sposobów likwidujących przykry zapach z ust polecam zieloną pietruszkę dodawaną do potraw, żucie ziaren kopru oraz picie zielonej herbaty. Natomiast z gotowych płynów do płukania j. ustnej polecam Meridol Halitosis.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Trzeba dokładnie sprawdzić w powiększeniu czy nie ma próchnicy. Warto jest także wykonać RTG panoramiczne do oceny stany kości i korzeni zębów. Czy syn używa nitki dentystycznej? Czy jest czyszczony język? Jest kilka pytań na które brakuje odpowiedzi do postawienia dokładnej diagnostyki. Niezbędna jest wizyta konsultacyjna w gabinecie oraz wizyta u higienistki. Podczas profesjonalnej higienizacji w gabinecie, syn zostanie nauczony jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej i języka.

Nieprzyjemny zapach z ust zazwyczaj jest efektem naszych nawyków: ciężkostrawnej diety np. fast foodów, złej higieny jamy ustnej, braku regularnych przeglądów u dentysty. Może być również wynikiem rozwijającej się próchnicy, grzybicy jamy ustnej, wad zgryzu, które utrudniają właściwe doczyszczanie zakamarków oraz stanów zapalnych dziąseł. Zęby powinno się szczotkować min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku (przez co najmniej 3 minuty), niezbędne jest również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz oczyszczanie języka z nalotów za pomocą specjalnej skrobaczki. Jeśli higiena jest poprawna, przyczyną halitozy może być również dolegliwość ogólnoustrojowa np. schorzenia wątroby, żołądka, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub nawet krzywa przegroda nosowa.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl