Jaka jest przyczyna świądu całego ciała?

Od lat zmagam się ze swędzeniem całej skóry (od podstawówki) Byłem już u dwóch dermatologów, głównie z powodu trądziku który nadal mi się pojawia (w mniejszej ilości niż przed kuracją). Nie mam zmian na skórze związanych ze świądem, a jedynie te od trądziku). Często w nocy nie mogę odpocząć, bo co chwilę mnie coś swędzi. Raz stopa, potem dłoń, brzuch, plecy i potem jeszcze gdzie indziej. Co może być przyczyną? Dodam jeszcze, że jestem dosyć nerwowy. U drugiego dermatologa usłyszałem, że może mieć to podłoże psychiatryczne. Czy to dobry trop?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

współczujemy, że odczuwa Pan taką dolegliwość, która na pewno utrudnia prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Takie przewlekłe odczuwanie świądu może występować zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Przypadłość może wynikać z wielu przyczyn, chorób somatycznych, ale i czynników stresogennych.

Przyczyną świądu może być choroba dermatologiczna albo związana z tym pewna reakcja alergiczna na jakiś konkretny czynnik uczulający. Jednakże w Pana przypadku takie przyczyny prawdopodobnie można by wykluczyć ze względu na fakt, że przy schorzeniach dermatologicznych świąd zazwyczaj występuje miejscowo, a przy alergiach, obecna jest często wysypka lub zmiany skórne.

Przewlekły świąd może również występować przy chorobach wątroby, nerek, a także przy zaburzeniach autoimmunologicznych, głównie przy niedoczynności tarczycy, ale również przy cukrzycy. W tym wypadku należałoby wykonać pewną diagnostykę, aby potwierdzić lub wykluczyć któreś wymienione schorzenie.

Bardzo często występuje sytuacja, że uporczywy świąd jest skutkiem licznych sytuacji stresowych i przeżyć emocjonalnych. Problemy skórne silnie oddziaływają na bodźce stresowe. Prawdopodobnie podczas odczuwania stresu, na skórze uwalniają się neuropeptydy z końcówek nerwowych. Wiele schorzeń dermatologicznych, jak i swędzenie ciała może mieć podłoże emocjonalne, dotyczy to również atopowego zapalenia skóry, jak i trądziku.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ustalić dokładną przyczynę Pana dolegliwości. Zalecamy zatem ponowną konsultację z dermatologiem oraz psychologiem. Specjalista po głębszej analizie pomoże wskazać źródło Pana problemów.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-skory-w-nocy-przyczyna-swiadu-moze-byc-powazna-choroba

https://portal.abczdrowie.pl/atopowe-zapalenie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.