Dlaczego pojawiło się u mnie takie swędzenie?

Witam chciał bym się dowiedzieć co mi dolega ponieważ od roku zaczęła mnie swędzieć skóra od pasa w górę najbardziej głowa i klatka piersiowa,swędzenie występuj podczas wysiłku fizycznego,gdy się zaczynam denerwować stresować , gdy jest mi gorąco duszno. Nie wiem co mam z tym zrobić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

swędzenie skóry to objaw, którzy może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Wśród nich wyróżnić można zarówno schorzenia dermatologiczne, jak i choroby ogólnoustrojowe.

Skóra może swędzieć z powodu grzybicy, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, świerzbu, kontaktowego zapalenia skóry lub alergii. Świąd towarzyszy również takim chorobom, jak cukrzyca, niewydolność nerek, zapalenie wątroby czy niedoczynność tarczycy. Czasem także pojawia się w przypadku nerwicy.

Co więcej, zdarza się, iż stres nasila objawy chorób dermatologicznych. Jak sam Pan zauważył znaczenie ma również wysiłek fizyczny. Dzieje się tak między innymi w przypadku atopowego zapalenia skóry, kiedy to potliwość lub przegrzanie może doprowadzić do podrażnień oraz zaostrzenia objawów. Proszę koniecznie odwiedzić dermatologa, aby przeprowadził diagnostykę w tym kierunku.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-skory-po-cwiczeniach-fizycznych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-podczas-rozpoczecia-biegania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-po-wysilku-albo-stresie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.