Dlaczego swędzą mnie dłonie w takiej sytuacji?

Codziennie rano jadąc do pracy rowerem odczuwam silne swędzenie dłoni. Trwa ono około pół godziny. Po dojechaniu do pracy dłonie swędzą i lekko puchną od wewnątrznej strony. Zdarza się to tylko rano. Jeżdżąc rowerem w innych porach dnia wszystko jest w porządku. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia.

Nie wspomniała Pani, czy choruje może na choroby przewlekłe, a także, czy są przyjmowane jakieś leki na stałe. To dość istotne informacje, gdyż wiele czynników mogłoby wpływać na wystąpienie takich objawów.

W pierwszej kolejności należałoby poszukać przyczyny takiej dolegliwości, aby móc wdrożyć właściwe leczenie.

Istotnym jest, czy w czasie ataku świądu występuje jakaś wysypka, czy pokrzywka. W przypadku braku wszelkich zmian skórnych i krostek można by było wykluczyć alergię, jako przyczynę takiego świądu.

Wewnętrzna skóra dłoni może swędzieć w wyniku problemów z wątrobą lub trzustką. Jednakże takie objawy występują zazwyczaj wieczorną porą, bez względu na zwiększenie aktywności fizycznej.

Istnieje przypuszczenie, że obecność potu, który wydziela się podczas trzymania dłoni na kierownicy roweru, powoduje intensywny świąd.

Ze względu na pewną odległość, trudno jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Zalecamy więc konsultację z lekarzem internistą lub dermatologiem, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o właściwym leczeniu oraz diagnostyce, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

https://portal.abczdrowie.pl/swierzb-charakterystyka-objawy-rozpoznanie-leczenie-profilaktyka

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-skory-w-srodkowej-czesci-dloni

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-straszny-swiad-skory-dloni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.