Dlaczego odczuwam swędzenie prawego sutka?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu czasem swędzi mnie prawy sutek, jest to dość rzadkie ( dwa razy na tydzień przez chwile), ale w tym miejscu stwierdzono torbiel piersi. Byłam sprawdzić torbiel tydzień temu i nic się z nim nie dzieje, ale zapomniałam powiedzieć lekarzowi o swędzeniu. Czy może to być poważne?
KOBIETA, 21 LAT 2 miesiące temu

Leczenie opryszczki

Opryszczka to przykra dolegliwość - przez nią często nie chce nam się wychodzić z domu. Jak radzić sobie z opryszczką? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Objaw, o którym Pani pisze, nie musi oznaczać niczego niebezpiecznego. Taka dolegliwość może występować u kobiet w każdym wieku i wynikać z zaburzeń hormonalnych. Nie wspomniała Pani, czy odczuwane są dodatkowe objawy, jak zaczerwienie, czy wydzielanie płynu z brodawki piersiowej.

Przede wszystkim świąd sutka, jak i piersi może wynikać z pewnej reakcji alergicznej na stosowane kosmetyki i środki myjące. Różne preparaty mogą zawierać w swoim składzie substancje, które powodują świąd, pieczenie, czy zaczerwienie. Bardzo ważna jest również bielizna, jej wykonanie oraz dopasowanie do ciała. Materiał powinien być wykonany z bawełny, i nie posiadać domieszek syntetycznych.

Uporczywe swędzenie brodawek może wynikać z wahań hormonalnych wynikających z cyklu płciowego. Zmiany poziomu hormonów płciowych odgrywają rolę w wyglądzie piersi i obecności uczucia świądu. Istniejąca zmiana torbielowata, wynikająca prawdopodobnie z zaburzenia hormonalnego, nie powinna dawać aż takich dolegliwości. Jednakże ze względu na odległość i trudności w diagnozie, zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem i ginekologiem.

Specjalista po badaniu przedmiotowym, pomoże wskazać przyczynę tego objawu i ewentualne leczenie, aby zlikwidować taki stan. Prawdopodobnie, leczenie będzie polegało na stosowaniu konkretnych preparatów w postaci żelów i maści na bazie sterydów i substancji antyhistaminowych.Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/dysplazja-sutka

A odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-piersi-i-okolicy-sutka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-swedzenie-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty