Co oznaczają te krostki obok sutka?

Dzień dobry, Tydzień temu na mojej prawej piersi pojawily się czerwone krosty obok sutka. Sa to dwa skupiska krost w formie okręgu, ktore leżą tuż przy sutku. Wyglądają trochę jak krosty na twarzy tuż przed okresem. Krosty nie swędzą, ale boli mnie pierś. W samobadaniu nie wyczułam żadnych guzów, węzły chłonne nie są powiększone. Oprocz krost nie ma żadnych innych zmian na piersi. Dodam, że zazwyczaj śpię na brzuchu i od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne w długich cyklach. Wcześniej nigdy nie miałam takich problemów. Chcialabym sie dowiedzieć, co to może być oraz co stosować, aby szybciej pozbyć się tych krost? Z góry dziękuje za odpowiedź! Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie możemy zaproponować leczenia zmian skórnych bez bezpośredniej wizyty u dermatologa. Specjalista musi zobaczyć te krosty, aby ocenić jak wyglądają i zalecić dalsze postępowanie. Zachęcamy więc do konsultacji dermatologicznej.

Przyczyną pojawienia się zmian skórnych na piersi może być alergia kontaktowa – warto zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie zmieniała Pani środków do prania lub kosmetyków. Ponadto krosty na piersiach mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych lub pojawić się na skutek nadmiernej potliwości – to ostatnie jest możliwe zwłaszcza w kontekście ostatnio występujących upałów.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znaleźć można pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwona-krostka-obok-sutka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mala-krostka-obok-sutka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krostki-na-otoczce-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.