Czy te krostki na sutkach są normalne?

Czy białe krostki na sutkach są normalne? Nie jestem pewna czy pojawiały się niedawno czy po prostu dopiero teraz zwróciły moją uwagę, ale na sutkach mam drobne białe krostki, nie są na otoczce tylko centralnie na brodawce, poza tym nie występuje żadna wydzielina, nie jestem w ciąży i nigdy nie miałam dziecka, na usg piersi chodzę regularnie, mniej wiecej co pół roku. Czy jest się czym niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Drobne, białe krostki, które zauważyła Pani na sutkach występuję u kobiet fizjologicznie. Co więcej, występują one również u mężczyzn. Są to tak zwane gruczoły otoczkowe Montgomery'ego.

Zgrubienia te to przekształcone gruczoły potowe, których występowanie oraz rozmiar jest cechą indywidualną. Dodatkowo mogą one uwidaczniać się pod wpływem ciąży, zmian hormonalnych, a także z powodu stresu czy menstruacji.

Gruczoły Montgomery'ego są potrzebne, gdyż wykazują właściwości antybakteryjne. Ponadto wytwarzają substancję natłuszczającą, dzięki czemu dbają o nawilżenie sutków oraz chronią piersi przed infekcjami.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znaleźć można pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-bialych-krostek-na-sutkach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-krostki-widoczne-na-otoczce-sutkow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.