Czy takie zmiany w okolicy gardła sugerują raka?

Witam, mam 32 lata. Zgłosiłam się do lekarza z powiększonymi węzłami szyjnymi. Morfologia w porządku. Lekarz dał antybiotyk, który miał pomóc. Jednak węzły jak były tak są dalej powiększone. Dodatkowo doszły takie objawy jak odczucie ciała obcego w gardle. Zrobiłam prywatnie TSH. Wyszło ponad normę. Wczoraj zajrzałam do gardła, a tam dziwne narośla w rejonie migdałków i łuku podniebiennym. Guzy są bezbolesne. Czy to może być rak?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Najważniejszym krokiem byłoby ustalenie przyczyn takiego stanu, aby móc wyeliminować źródło problemu oraz w razie konieczności wdrożyć właściwe leczenie. Ze względu na odległość trudno jest jednoznacznie określić przyczynę takich objawów. W pierwszej kolejności zalecamy konsultację z lekarzem internistą oraz dermatologiem i alergologiem.

Możliwe, że takie dolegliwości mają podłoże emocjonalne i występują na tle nerwowym. Codzienna praca mogłaby potęgować takie objawy. Niekiedy właśnie świąd, czy nawet odczuwanie bólu w obrębie skóry może wynikać z przewlekłego stresu i napięcia nerwowego. Można by przypuszczać, że istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia nerwicy lękowej.

Jeżeli przyczyna na tle nerwowym byłaby wyeliminowana, można by poszukać przyczyn takich dolegliwości w występowaniu alergii wziewnych lub pokarmowych. Niekiedy reakcja alergiczna mogłaby nasilać objawy skórne, powodując uczucie bólu, czy intensywnego świądu.

Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu, jak i leczeniu, aby poprawić Pana komfort życia.

Podobna tematyka została również przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekly-stres-i-lek-moga-wywolac-objawy-dermatologiczne-jakie-schorzenia-skory-maja-podloze-psychiczne

https://portal.abczdrowie.pl/ostra-reakcja-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/uciazliwe-swedzenie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.