Jak zwalczyć te pleśniawki u syna?

Witam. Mam synka 3,5 miesiecznego. Od 2 miesiecy walczymy z plesniawkami. Uzywalismy Dezaftan zel, dentosept a mini, fiolet gencjanowy i nystatyne. Nic nie pomaga. Robilismy morfologie i wyszla anemia, neutrofili za duzo, limfocytow za malo i niski hematokryt. Czy to cos ma wspolnego? Dodam ze synek karmiony sztucznym mlekiem bebilon pepti dha 1 z powodu wysypki i plam na buzi

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie podała Pani dokładnych wyników morfologii dziecka, więc trudno się wypowiadać na temat takich ogólników, ale obniżone limfocyty i podwyższone neutrofile mogą świadczyć o infekcji (np. wirusowej). Neutrofile i limfocyty są częścią składową układu odpornościowego i odgrywają ważną rolę w walce z patogenami. To, czy limfocytopenia jest poważnym zaburzeniem, zależy od tego jak niski jest poziom białych krwinek. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/limfocyty-normy.

Hematokryt z kolei pokazuje stosunek erytrocytów we krwi – a to czerwone krwinki odpowiadają m.in. za transport tlenu w organizmie. Jeżeli Pani dziecko ma anemię, to również hematokryt będzie miał niski poziom. Z kolei o leczeniu niedokrwistości decyduje pediatra – zazwyczaj zaleca suplementację żelaza przez okres 1-2 miesięcy, po czym ponownie zleca badania. Jeżeli hemoglobina, żelazo, ferrytyna i hematokryt wciąż są poniżej normy, może być konieczne poszerzenie diagnostyki w celu odszukania przyczyny niedokrwistości (np. zaburzenia wchłaniania). Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Z kolei pleśniawki są bezpośrednią konsekwencją upośledzenia układu odpornościowego – jeżeli stale nawracają, to prawdopodobnie nie sposób leczenia jest niewłaściwy, lecz niska odporność dziecka – u Pani syna za nawracające infekcje odpowiedzialna jest być może anemia. Pleśniawki wywołuje grzyb Candida albicans – wyjątkowo uciążliwy, będący sprawcą infekcji grzybiczych układu rozrodczego i nie tylko. Często dotyka pacjentów po antybiotykoterapii, kobiety w ciąży oraz dzieci, których układ immunologiczny nie rozwinął się dostatecznie. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/plesniawki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.