Co oznacza ten wynik morfologii u 41-latki?

Witam. Mam pytanie dotyczące interpretacji wyników z morfologiiJestem kobietą w wieku 41 lat. Choruję na astmę i cukrzycę typu 1, na insulinie. Badanie: Leukocyty 3,68, Neutrofile 2,36, Limfocyty 0,84, Monocyty 0,33, Eozynofile 0,11, Bazofile 0,04, Neutrofile 64,1, Limfocyty 22,8 %, Monocyty 9,0%, Eozynofile 3,0 % Bazofile 1,1 %, 0,30 %, NRBC 0,000 Erytrocyty 4,19, Hemoglobina 11,7 Hematokryt 36,7 Mcv 87,6, Mch 27,9, Mchc 31,9, Rdw-sd 45,4, rdw-cv Płytki krwi 256, Pdw 12,2, Mpv 10,7 P-Lcr 30,2 %, Pct 0,27 %

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, zwłaszcza przy wspomnianych przewlekłych chorobach. Morfologia jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym chorób krwi. Wskazuje również na ewentualne, toczące się w organizmie procesy zapalne oraz infekcje o różnym podłożu.

Z przedstawionych wyników można by wywnioskować, że większość parametrów znajduje się w granicach wyznaczonych norm.

Obniżony jest poziom leukocytów, czyli krwinek odpornościowych. Może to wynikać z istnienia chorób przewlekłych i co za tym idzie przyjmowanych leków. Ta niewielka leukopenia może świadczyć również o okresowej obniżonej odporności (zwłaszcza, że limfocyty znajdują się w dolnej granicy normy), przewlekłym stresie, niedoborze witamin, a także chorobach autoimmunologicznych.

Graniczny poziom hemoglobiny (w dolnej granicy normy) i niska wartość hematokrytu wskazują na niedobory żelaza lub początki niedokrwistości.

Zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym w celu dobrania odpowiedniej suplementacji, aby uzupełnić występujące niedobory. Specjalista może zdecydować dodatkowo o dalszej diagnostyce, między innymi o oznaczeniu poziomu AST, ALT, kreatyniny, witaminy B12 i ferrytyny w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://portal.abczdrowie.pl/leukopenia-czym-jest

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-i-leczenie-anemii-z-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.