Proszę o interpretację wyników 2-letniego syna

Niepokoją mnie wyniki mojego 2-letniego syna. LIPIDOGRAM: cholesterol całkowity - 107, cholesterol HDL - 21, triglicerydy - 149, cholesterol LDL - 56,2. BADANIE HEMATOLOGICZNE: RBC - 4,16, HCT - 31,6, MCV - 76, RDW - 12, HGB - 11, MCH - 26, MCHC - 34,8, PLT - 165, MPV - 7,8, WBC - 8,2, LYM - 6,7, MID - 0,3, GRA – 1,2, LYM% - 83, MID% - 3, GRA% - 14. Proszę o dokładniejsze wyjaśnienie czterech ostatnich wskaźników.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik morfologii świadczy o niewielkiego stopnia niedokrwistości mikrocytarnej niedobarwliwej (niskie stężenie hemoglobiny, mała objętość krwinki czerwonej i zawartość hemoglobiny w krwince, która jednak w tym wieku jest fizjologią. Wynika ona z wyczerpywania się w organizmie dziecka rezerw żelaza. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pani w artykule, do którego link podaję poniżej:
http://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dzieci.

Proszę pamiętać, że zakresy norm poszczególnych parametrów są różne dla dzieci i dla dorosłych. Przy wynikach badań większość laboratoriów umieszcza zakresy wartości referencyjnych dla osób dorosłych, co często jest źródłem niepokoju rodziców.

W przypadku Pani synka nieco obniżona jest liczba granulocytów obojętnochłonnych (GRA), co znajduje swoje odbicie w obniżeniu procentowego udziału granulocytów obojętnochłonnych (GRA%) wśród wszystkich krwinek białych. Stan taki może wynikać np. z przebytej niedawno infekcji wirusowej. Bezwzględna liczba limfocytów (LYM) mieści się w granicach normy dla 2-latków. Skrót LYM% oznacza procentowy udział limfocytów wśród wszystkich krwinek białych. W odróżnieniu od osób dorosłych, u dzieci w wieku Pani synka fizjologicznie występuje przewaga limfocytów. Nieco podwyższony LYM% wynika ze wspomnianego powyżej niedostatku granulocytów obojętnochłonnych. Skrót MID oznacza duże i średnie leukocyty - blasty, granulocyty kwasochłonne, granulocyty obojętnochłonne. Ich ilość we krwi Pani dziecka jest prawidłowa.

W wynikach lipidogramu Pani synka budzi niepokój nieco zbyt wysoki poziom triglicerydów – może on jednak wynikać z faktu, że dziecko przed badaniem nie było na czczo.

Powyższymi odchyleniami w wynikach badań nie należy się niepokoić. Dla pewności, że wszystko jest w porządku radziłabym za jakiś czas powtórzyć analizę. Jeśli chodzi o morfologię krwi – dla dokładniejszej oceny układu białokrwinkowego najlepiej byłoby wykonać dodatkowo rozmaz mikroskopowy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.