Proszę o interpretację wyniku badania krwi mojego 10-miesięcznego dziecka

Witam. Synek za dwa dni skończy 10 miesięcy. Miesiąc temu ważył 9,3 kg i mierzył 74 cm. Jakiś czas temu wyczułam u niego kilka guzków (na głowie, za uszami i na szyi). Oczywiście konsultowaliśmy to z pediatrą oraz z neonatologiem. Stwierdzono, że te węzły chłonne, są w normie i żeby się nie martwić, są zapewne wynikiem jakiejś infekcji. Tylko, że synek w ogóle nie chorował. Zrobiliśmy badanie krwi, które przedstawia się następująco: WBC 14,53 K/mL, RBC 5,21 M/mL, HGB 13,6 g/dL, HCT 38,4%, MCV 73,7 fL, MCH 26,1 pg, MCHC 35,4 g/dl, PLT 345 K/mL, RDV-CV 12,8%, PDW 13,9%, MPV 11,2 fL, P-LCR 33,6%, PCT 0,39%, NEUT 2,47 K/mL, Neut% 17%, LYMPH 10,91 K/mL (norma: 1,00-4,00)!!! Lypmh% 75,1%, MONO 0,89 K/mL, MONO% 6,1%, EO 0,24 K/mL, EO% 1,7%, BASO 0,02 K/mL, BASO% 0,1%. Pediatra i neonatolog stwierdzili, że wynik badania jest prawidłowy z niektórymi odchyleniami. Mnie najbardziej martwią dużo podwyższone limfocyty. Dodam, iż ostatnio wyczułam również węzeł pod pachą. Proszę o interpretację tego badania. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Witam!

Powiększenie węzłów chłonnych może być skutkiem infekcji, którą dziecko przeszło bezobjawowo. Nie musiała to być żadna poważna choroba. Dochodzić do niego może także w przebiegu alergii, gdy na skórze dziecka pojawia się wysypka. Zapewne lekarze, którzy badali synka uznali, że jego węzły chłonne nie budzą niepokoju i dlatego nie ma potrzeby dalszej diagnostyki. Rozumiem jednak Pani obawy, zwłaszcza, że wyczuwa Pani nowe powiększone węzły.

Wynik morfologii krwi nie jest prawidłowy, badania nie można jednak interpretować w oparciu o normy podane na wydruku. Zakres wartości prawidłowych dla poszczególnych parametrów morfologii krwi zmienia się w zależności od wieku dziecka, a na wydrukach podawane są zazwyczaj normy dla osób dorosłych. Odchylenia w wyniku badania dotyczą układu krwinek białych. Dość niska jest liczba granulocytów obojętnochłonnych, natomiast liczba monocytów, granulocytów kwasochłonnych i zasadochłonnych jest
prawidłowa. Ilość limfocytów jest rzeczywiście podwyższona, jednak nie aż tak, jak wynika to z  interpretacji wyniku w oparciu o podaną normę. U niemowląt górna granica normy to 9 tysięcy limfocytów w mikrolitrze krwi, nie zaś jak u dorosłych - 4 tysiące.

Parametry układu czerwonokrwinkowego (liczba czerwonych krwinek - RBC, stężenie hemoglobiny - HGB, średnia objętość krwinki czerwonej - MCV, stężenie i ilość hemoglobiny w krwince - MCH i MCHC) mieszczą się w zakresie wartości prawidłowych dla 10-miesięcznego niemowlęcia. Liczba płytek krwi jest także prawidłowa.

Radziłabym powtórzenie morfologii krwi, dodatkowe wykonanie rozmazu ręcznego (analizy mikroskopowej) i zgłoszenie się z wynikiem do lekarza rodzinnego bądź pediatry, który jeszcze raz zbada dziecko i przeanalizuje wyniki badań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty