Proszę o interpretację wyniku badania krwi mojego 10-miesięcznego dziecka

Witam. Synek za dwa dni skończy 10 miesięcy. Miesiąc temu ważył 9,3 kg i mierzył 74 cm. Jakiś czas temu wyczułam u niego kilka guzków (na głowie, za uszami i na szyi). Oczywiście konsultowaliśmy to z pediatrą oraz z neonatologiem. Stwierdzono, że te węzły chłonne, są w normie i żeby się nie martwić, są zapewne wynikiem jakiejś infekcji. Tylko, że synek w ogóle nie chorował. Zrobiliśmy badanie krwi, które przedstawia się następująco: WBC 14,53 K/mL, RBC 5,21 M/mL, HGB 13,6 g/dL, HCT 38,4%, MCV 73,7 fL, MCH 26,1 pg, MCHC 35,4 g/dl, PLT 345 K/mL, RDV-CV 12,8%, PDW 13,9%, MPV 11,2 fL, P-LCR 33,6%, PCT 0,39%, NEUT 2,47 K/mL, Neut% 17%, LYMPH 10,91 K/mL (norma: 1,00-4,00)!!! Lypmh% 75,1%, MONO 0,89 K/mL, MONO% 6,1%, EO 0,24 K/mL, EO% 1,7%, BASO 0,02 K/mL, BASO% 0,1%. Pediatra i neonatolog stwierdzili, że wynik badania jest prawidłowy z niektórymi odchyleniami. Mnie najbardziej martwią dużo podwyższone limfocyty. Dodam, iż ostatnio wyczułam również węzeł pod pachą. Proszę o interpretację tego badania. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Powiększenie węzłów chłonnych może być skutkiem infekcji, którą dziecko przeszło bezobjawowo. Nie musiała to być żadna poważna choroba. Dochodzić do niego może także w przebiegu alergii, gdy na skórze dziecka pojawia się wysypka. Zapewne lekarze, którzy badali synka uznali, że jego węzły chłonne nie budzą niepokoju i dlatego nie ma potrzeby dalszej diagnostyki. Rozumiem jednak Pani obawy, zwłaszcza, że wyczuwa Pani nowe powiększone węzły.

Wynik morfologii krwi nie jest prawidłowy, badania nie można jednak interpretować w oparciu o normy podane na wydruku. Zakres wartości prawidłowych dla poszczególnych parametrów morfologii krwi zmienia się w zależności od wieku dziecka, a na wydrukach podawane są zazwyczaj normy dla osób dorosłych. Odchylenia w wyniku badania dotyczą układu krwinek białych. Dość niska jest liczba granulocytów obojętnochłonnych, natomiast liczba monocytów, granulocytów kwasochłonnych i zasadochłonnych jest
prawidłowa. Ilość limfocytów jest rzeczywiście podwyższona, jednak nie aż tak, jak wynika to z  interpretacji wyniku w oparciu o podaną normę. U niemowląt górna granica normy to 9 tysięcy limfocytów w mikrolitrze krwi, nie zaś jak u dorosłych - 4 tysiące.

Parametry układu czerwonokrwinkowego (liczba czerwonych krwinek - RBC, stężenie hemoglobiny - HGB, średnia objętość krwinki czerwonej - MCV, stężenie i ilość hemoglobiny w krwince - MCH i MCHC) mieszczą się w zakresie wartości prawidłowych dla 10-miesięcznego niemowlęcia. Liczba płytek krwi jest także prawidłowa.

Radziłabym powtórzenie morfologii krwi, dodatkowe wykonanie rozmazu ręcznego (analizy mikroskopowej) i zgłoszenie się z wynikiem do lekarza rodzinnego bądź pediatry, który jeszcze raz zbada dziecko i przeanalizuje wyniki badań.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.