Co oznacza ten biały osad na języku?

Od pewnego czasu zauważyłem biały osad na swoim języku. Zaopatrzyłem się w patyczek do czyszczenia języka, jednak osad codziennie nawraca. Jest to o tyle problematyczne, że osadowi towarzyszy brzydki zapach z ust. Dodam, że dbam o higienę jamy ustnej jak należy. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT około miesiąca temu

Domowe sposoby na afty

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

problem z pojawiającym się osadem na języku należy skonsultować z lekarzem medycyny rodzinnej, który po zleceniu podstawowych badań być może skieruje Pana na leczenie specjalistyczne. Wspomina Pan, że dolegliwość ta ma charakter nawracający, a przy tym towarzyszy jej nieprzyjemny zapach z ust. Taki stan języka może pojawiać się w wyniku różnych chorób ogólnoustrojowych oraz zmian toczących się w jamie ustnej. Dość często taki nalot jest spowodowany przez grzybicę jamy istnej lub gardła, wywołane przez Candida albicans. Za ich rozmnażanie się odpowiada m.in. zła dieta oparta na dużej ilości węglowodanów. Także długotrwała kuracja antybiotykami również może przyczynić się do takiego stanu. W przypadku tego typu zakażeń stosuje się m.in. leczenie farmakologiczne. Aby jednak dokładnie sprawdzić z czego wynika Pański stan konieczna jest konsultacja z lekarzem, który po zrobieniu szczegółowej diagnostyki będzie mógł ustalić przyczynę problemu i dobrać odpowiednie metody leczenia.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym znajdzie Pan informacje o możliwych przyczynach pojawienia się nalotu na języku:

https://portal.abczdrowie.pl/jezyk

https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu abczdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-na-jezyku-i-cuchniecie-z-ust

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bialy-nalot-na-jezyku-o-brzydkim-zapachu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieswiezy-oddech-i-bialy-nalot-na-jezyku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brzydki-zapach-z-ust-a-choroba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy