Nieświeży oddech i biały nalot na języku

Witam! mój mąż boryka się z nieświeżym oddechem z ust. Występuje on najczęściej rano lub kilka godzin po jedzeniu. Na języku ma biały nalot. Co może być przyczyną? jak należy to leczyć? i czy powinien udać się do lekarz, a jak tak to do jakiego? Z góry dziękuję za pomoc. Emilia

Mąż powinien udać się do gabinetu stomatologicznego, najlepiej do lekarza dentysty - periodontologa. Jest to specjalista zajmujący się leczeniem zmian na błonie śluzowej ( między innymi ). Na podstawie przeprowadzonej diagnostyki wdroży właściwe leczenie.

Witam!
Myślę,że mąż powinien zacząć od wizyty u dentysty,który na podstawie badania może stwierdzić,czy w jamie ustnej są ubytki próchnicowe lub stany zapalne dziaseł,jaka jest higiena jamy ustnej itd... Jeśli tak jest to należy jamę ustną wyleczyć,dbać o higienę stosując nie tylko szczoteczkę i pastę ale i odpowiednie płukanki oraz nitkowanie! Jeśli nie będzie poprawy,konieczna może być wizyta u gastrologa...
Pozdrawiam.

Nieświeży zapach z ust może mieć wiele przyczyn, mogą go np. powodować: paradontoza, schorzenia laryngologiczne, problemy z układem pokarmowym lub powikłania przy cukrzycy - nie zawsze ma on źródło w jamie ustnej. Najczęstszym powodem przykrego zapachu z ust jest natomiast zła higiena jamy ustnej, kiedy pokarm gromadzi się w zakamarkach, a nie jest dokładnie usuwany poprzez precyzyjne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Wspomina Pani o języku – na nim także gromadzi się nalot i bakterie, a więc również trzeba go czyścić odpowiednią szczoteczką lub specjalną skrobaczką do języka. Ważna też jest kwestia diety, jeśli jest ona tłusta, ciężkostrawna to oddech też nie będzie świeży. Biały nalot na języku może sugerować jeszcze jedno – kandydozę jamy ustnej, czyli po prostu grzybicę. Może się ona pojawić np. w momencie obniżonej odporności organizmu, przy wahaniach hormonalnych, chorobach tarczycy, ale też przy diecie bogatej w cukry, które są pożywką dla rozwoju grzybów. Proszę więc na początek zmienić nawyki żywieniowe, ograniczyć węglowodany i stosować probiotyki, proszę również koniecznie umówić się na wizytę u stomatologa.