Co robić z nalotami na języku w kolorze białym?

Witam, na języku pojawił się biały nalot, na czubku języka pojawiła się taka rana, raz się powiększały i zniknęła po wzięciu tabletek flucorta przez 7 dni, po 3 dniach rana pojawiła się na boku języka, lekarz kazał brać znowu flucorte przez 14 dni, po zakończeniu i 3 dniach znowu wyszło. Lekarz rodzinny stwierdził że to afta nie zaglądając nawet do buzi. Teraz jeszcze język z jednej strony ma takie lekkie wgłębienie do środka. I ta rana dalej jest.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Biały nalot na języku zazwyczaj nie sugeruje niczego poważnego. Jest to naturalna powłoka pokrywająca język, a często wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej, a także rodzajem spożywanych pokarmów, czy przyjmowanych leków.

Jeżeli język zabarwia się intensywnie na biały kolor, i nalot rozszerza się na podniebienia, dziąsła, czy migdałki, może to świadczyć o grzybicy jamy ustnej. Ta przypadłość dotyczy przed wszystkim osób z obniżoną odpornością, stosujących przewlekle sterydy oraz cukrzyków. Kandydozę należy całkowicie wyleczyć, gdyż może się ona nawracać. Powinno się w tym czasie zrezygnować z węglowodanów oraz nabiału.

Natomiast ranki, o których Pani pisze mogą okazać się aftami. Są to małe i bolesne owrzodzenia występujące w jamie ustnej, głównie na języku. Do ich powstania może przyczynić się nieleczona próchnica, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, przewlekły stres, alergie, dłuższa antybiotykoterapia, a także skłonności genetyczne.

Prawdopodobnie preparat, który Pani przyjmowała na tą dolegliwość nie okazał się wystarczająco skuteczny, wiec proponujemy wizytę u lekarza laryngologa, aby dobrał właściwe leczenie. Przydatne tu mogą być różne spreje, żele oraz płukanki przeznaczone do leczenia aft.

Istotna jest też dieta przy tej kuracji. Należałoby, jak wcześniej wspomniano ograniczyć węglowodany oraz nabiał, a zwiększyć spożycie owoców i warzyw.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/afty

https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.