Dlaczego mam białe naloty na języku i afty?

Witam. Od dłuższego czasu- jakieś 6 miesięcy borykam się z problemem białego nalotu na języku, aft, pękających dziąseł.. Byłem już u wielu lekarzy, nikt nie wie co mi dolega. Badałem się na choroby weneryczne- HIV, kila, hcv, hpv- wyniki negatywne, wymaz z języka mykologiczny- grzybów nie wyhodowano. Robiłem też gastroskopie, wszystko jest okej. Morfologia robiona w ciągu 6 miesięcy była 3 razy, też jest wszystko dobrze. Ktoś wie co to może być? Czy to może być obniżona odporność po covidzie? Stres? Do jakiego lekarza się udać? Nie mam żadnych uzależnień, nie pale papierosów.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że doświadcza Pan takich nieprzyjemnych i niekomfortowych objawów ze strony jamy ustnej. Niestety, przyczyn tych dolegliwości może być wiele, a występować mogą zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Bardzo istotne przy tym jest występowanie pewnych chorób przewlekłych, zwłaszcza metabolicznych oraz fakt przyjmowania niektórych leków.

Biały nalot obecny na języku, nie musi świadczyć o występowaniu pewnej choroby. Często są to powszechne błędy higieniczne jamy ustnej. Brak odpowiedniego czyszczenia zębów i języka może prowadzić do powstawania nalotu o nieprzyjemnym zapachu.

Dość często taka dolegliwość obecna jest również przy stanie odwodnienia, kiedy przyjmujemy za mało płynów.

Najczęściej natomiast biały nalot na języku oraz obecność aft mogłaby świadczyć o zakażeniu grzybiczym. Do takiego stanu dochodzi zazwyczaj po antybiotykoterapii, przy znacznym spadku odporności, chorobach zakaźnych, metabolicznych, czy niektórych nowotworach. Jednakże wspomniał Pan o wykonanej wcześniej diagnostyce, dlatego, też takie schorzenia można by wykluczyć.

Czasami również wspomniane dolegliwości towarzyszą zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza anginie. Jednak, jeśli nie cierpi Pan na żadną infekcję oraz brak jest objawów bólowych, również można by wykluczyć taką ewentualność.

Niekiedy choroba taka, jak leukoplakia powoduje obecność nalotu na języku oraz pojawianie się aft. Jest to przypadłość, która rozwija się w obrębie jamy ustnej. Kształtują się wtedy białe smugi oraz plamy na powierzchni języka. Jest to jednak rzadka choroba, ale na pewno należałoby skonsultować to z lekarzem.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić przyczyny takiego stanu. Proponujemy, dlatego ponowną wizytę u lekarza laryngologa. Możliwe, że specjalista zdecyduje o dalszym rozszerzeniu diagnostyki.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku

https://portal.abczdrowie.pl/jezyk

https://parenting.pl/bialy-jezyk-choroby-ogolnoustrojowe-zakazenie-grzybicze-anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.