Jak leczyć ten nalot na języku?

Witam od 3 tygodni walczę z nalotem na języku i uczuciem przeszkody w gardle .Lekarz ogólny po e- wizycie stwierdził że to zakażenie grzybiczne .brałam przez tydzień flucofast ,brak poprawy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nalot ma kolor biały, to niewykluczone, że jest to grzybica jamy ustnej. Flucofast stosowany jest w leczeniu tego typu infekcji, natomiast nie zawsze jest skuteczny, zwłaszcza gdy leczenie jest zbyt krótkie. By mieć pewność co do źródła dolegliwości, warto byłoby wykonać posiew, który potwierdziłby infekcję drożdżakową oraz pokazał, na jaki lek Candida jest wrażliwa. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sobie-radzic-z-grzybica-jamy-ustnej.

Poza lekami antygrzybiczymi warto pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej – oprócz mycia zębów i szczotkowania języka, warto także płukać jamę ustną preparatami antybakteryjnymi, które ograniczą namnażanie się drożdżaka, lub naparem z szałwii. Proszę również pamiętać o wyeliminowaniu z diety słodyczy i ograniczeniu węglowodanów.

Warto również wiedzieć, że biały nalot na języku nie zawsze świadczy o kandydozie, lecz może być skutkiem różnego rodzaju infekcji i chorób. Posiew pomoże w ustaleniu tego faktu. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bialy-nalot-na-jezyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.