O czym może świadczyć nieświeży oddech?

Witam. Mam problem z nieświeżym oddechem. Stomatolog wykluczył, laryngolog w 90% też (prostowana przegroda, jeszcze niewielkie zapalenie zatok). Mam codzienny biało-żółty nalot na języku, nie czuję cofania się jedzenia. Grzyby, bakterie na badaniach nie wyszły. Stwierdzono zaburzenia flory bakteryjnej jelita cienkiego i reflux. Inhibitory pompy protonowej nie zmieniły problemu z oddechem, xifaxan niestety również. Co teraz? Gastrolog w dalszym ciągu przepisuje inhibitory...

Może świadczyć o bardzo różnych problemach, ze zdrowiem jamy ustnej i nie tylko. Najczęstszym powodem halitozy jest niewłaściwa higiena, niedoczyszczanie zębów, brak nawyku nitkowania oraz oczyszczania specjalnym skrobakiem powierzchni języka. Inne przyczyny to próchnica, choroby dziąseł, źle dopasowane wypełnienie lub proteza zębowa, kandydoza jamy ustnej, wady zgryzu, które ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych oraz suchość jamy ustnej, występująca np. u palaczy, która sprzyja rozmnażaniu się bakterii. Możliwe przyczyny o podłożu ogólnym to z kolei np. choroby wątroby, nerek, przewlekłe zapalenie oskrzeli, źle leczona cukrzyca, schorzenia laryngologiczne, farmakoterapia. Najlepszą metodą jest zadbanie o właściwą higienę ust, zdrową dietę (bez tłustych i pikantnych składników) oraz stosowanie probiotyków.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl