Co zrobić z tym zapachem z ust?

Witam. Mam 23 lata, od 5-6 lat borykam się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust, towarzyszy temu biały gruby nalot na języku który łatwo jest usunąć szczoteczką do zębów, ale problem po paru godzinach wraca z nieprzyjemnym zapachem. Dodam że biały nalot ciągnie się aż do samego końca języka i trudno go tam usunąć. Czy może to być candida? Jakie badania wykonać? Mam też często gazy i wzdęcia. Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

halitoza jest stosunkowo częstym problemem i może wskazywać na wiele różnych schorzeń, poczynając od próchnicy, przez problemy laryngologiczne, aż po choroby żołądka, trzustki lub wątroby. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust.

W Pana przypadku prawdopodobnie ma to związek z nalotem na języku – jego kolor może wskazywać na kandydozę jamy ustnej (lub też grzybicę układu pokarmowego). Proszę zapoznać się z sugestiami naszych ekspertów w odpowiedzi na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieswiezy-oddech-i-bialy-nalot-na-jezyku.

Diagnostyka kandydozy obejmuje badanie krwi/moczu, zaś w Pana przypadku warto wykonać wymaz z języka. To powinno dać odpowiedź na pytanie o przyczynę dolegliwości. Więcej o infekcjach Candida albicans w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/candida-objawy-przyczyny-rozpoznanie-leczenie.

Leczenie tej choroby obejmuje nie tylko przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych, ale także stosowanie diety przeciwdziałającej namnażaniu się drożdżaków. Polega ona przede wszystkim na wykluczeniu cukrów prostych. Są także produkty wspomagające walkę z grzybicą – m.in. olej kokosowy czy czosnek. W tej infografice przedstawiamy pozostałe: https://portal.abczdrowie.pl/jedzenie-ktore-pomoze-ci-zwalczyc-grzyby-candida.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Po pierwsze przestań skrobać język. Przebadaj sobie wątrobę. Zrób gastroskopię. kolonoskopię. Mikrobion jelitowy. Badanie kału na pasożyty, pleśnie i grzyby i posiew na Bacterium coli oraz Clostridium difficile.