Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z nieświeżym oddechem u 19-latka

Witam, od paru lat mam problem z nieświeżym oddechem i chciałbym się go wreszcie pozbyć, dlatego postanowiłem poszukać czym może być on spowodowany. Czytając w internecie o przyczynach nieświeżego oddechu natchnąłem się na kamienie migdałkowe i postanowiłem sprawdzić czy również takie mam. Okazało się, że tak i udało mi się ich trochę usunąć. Możliwe jest również, że nieświeży oddech jest spowodowany kandydozą, ponieważ mam biały język. Aktualnie nie jem dużo słodyczy, ale gdy wcześniej jadłem to z tyłu języka miałem taki cienki nalot, który dało się zeskrobać. Dodatkowo mam dość gęstą ślinę i nie wiem czy może być to powiązane z kandydozą czy może też spowodowane tym, że po tylnej ścianie gardła spływa mi katar, który również nie wiem czym dokładnie jest spowodowany, ale możliwe, że alergią. Zdjęcie języka dołączam tutaj: https://imgur.com/a/9U2juOk
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Wpływ chrapania na zdrowie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, kamienie migdałkowe faktycznie mogą być przyczyną nieświeżego oddechu i powinny zostać usunięte, choć niestety – mają skłonność do nawrotów. Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może mieć związek z zatokami i powodować przykre dolegliwości, zwłaszcza gdy zapalenie zatok jest przewlekłe. Oba problemy można wyeliminować, a za podjęte leczenie odpowiada laryngolog – warto udać się do niego w pierwszej kolejności. Więcej na ten temat odpowiadają nasi eksperci: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieswiezy-oddech-a-zatkany-nos oraz o kamieniach migdałkowych tu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kamienie-migdalkowe-a-brzydki-zapach-z-ust. W przypadku kandydozy konieczna jest konsultacja lekarska, bowiem choroba ta wymaga leczenia farmakologicznego. Dodatkowo drożdżyca może nawracać i być trudna w leczeniu. Więcej na temat drożdżycy w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-ust-objawy-diagnostyka-i-leczenie. Aby zniwelować przykry zapach z ust należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej i dobrej diecie. Ponadto doraźnie pomocne mogą okazać się zioła – m.in. kminek, mięta, kozieradka – pozwolą zniwelować nieprzyjemny zapach z ust. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z artykułem o domowych metodach na walkę z halitozą: https://uroda.abczdrowie.pl/naturalne-sposoby-na-nieswiezy-oddech. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy