Jak mam pozbyć się nieświeżego oddechu?

Bardzo proszę o pomoc... Od kilkunastu lat nie mogę pozbyć się nieświeżego oddechu,dbam o zęby, mam wyleczone zatoki, nie mam problemu z żołądkiem gdyż miałam robioną gastroskopię a z dolnej części gardła wyczuwam nieświeży oddech i jakby mi coś zalegało z gardle tzn gęsta ślina ale to nie flegma Po umyciu zębów za parę min wraca niemiły zapach z buzi przez co mam utrudnione kontakty damsko męskie Gdzie szukać pomocy
KOBIETA, 38 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

to prawda, że nieświeży oddech może utrudniać kontakty międzyludzkie. Najczęstsze przyczyny halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, to: próchnica zębów, stan zapalny jamy ustnej, grzybica jamy ustnej, przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie błony śluzowej żołądka, a także refluks żołądkowo-przełykowy.

W pierwszej kolejności warto udać się do stomatologa, by wykluczyć część wyżej wymienionych przyczyn. Jeśli nie zauważy on nic niepokojącego, to proszę odwiedzić laryngologa.

Czasem nieświeży oddech towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, takim jak mocznica, cukrzyca lub zespół Sjögrena .

Temat ten został poruszony w poniższych tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust,

https://portal.abczdrowie.pl/nieswiezy-oddech-o-czym-swiadczy-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.