Co robić z tym zapachem z jamy ustnej?

Witam.Mam 40lat i od kiedy pamiętam to dokucza mi przykry zapach z ust kupy.Juz nie wiem co mam robić.Wymaz z ust wyszedł dobrze, helikopter nie mam.Biore priobityk,ircolon, chlorofill,olej z czarnuszki.Co mam jeszcze zrobić,gdzie się udać.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przykry zapach z ust określany jest jako halitoza. Pojawia się on na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, infekcji bakteryjnej, chorób zębów i dziąseł, a także chorób związanych z układem pokarmowym lub oddechowym. Zdarza się, że winowajcą okazują się przyjmowane leki, źle dopasowana proteza czy też używki, takie jak papierosy i alkohol.

W pierwszej kolejności warto skupić się na częstej i regularnej higienie jamy ustnej oraz udać się do stomatologa w celu wykonania przeglądu stomatologicznego. Jeżeli wszystkie zęby są zdrowe, nie ma Pani próchnicy, kamienia nazębnego, paradontozy ani stanów zapalnych, przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Warto przyjrzeć się swojej diecie oraz wyeliminować używki. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena, która polega nie tylko na dokładnym myciu zębów, ale również stosowaniu płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej, najlepiej po każdym posiłku.

Jeśli mimo powyższych działań nadal będzie pojawiał się u Pani nieświeży oddech warto rozważyć wizytę u lekarza w celu wykluczenia chorób zatok, gardła, migdałków, przełyku i żołądka.

Przydatne mogą okazać się artykuły: https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust oraz https://portal.abczdrowie.pl/zapach-z-ust-moze-zdradzac-na-jakie-choroby-cierpisz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.