Jak skutecznie leczyć halitozę u 29-latki?

Dzień dobry. Od lat cierpię na halitoze. Chodzę od lekarza do lekarza. Gastrolodzy robili mi gastroskopię, na której nic nie wykryto. Miałam robione prześwietlenie z kontrastem. Wszystko w porządku. Na podstawie tk zatok, laryngolog stwierdził, ze „małżowiny” są ogromne i stwierdził refluks. Stosuje dietę, stosowałam leki. Nic nie pomaga. Gastrolog stwierdził,ze to prawdopodobnie na tle nerwowym i dostałam leki antydepresyjne. Nie uważam, żeby była to trafna diagnoza. Na halitoze cierpię od dziecka a z wiekiem problem się bardzo nasilił. Nie wiem gdzie już szukać pomocy… co mogę jeszcze zrobić, do kogo się udać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust w zdecydowanej większości przypadków pochodzi z jamy ustnej. W pozostałych przypadkach związany jest z chorobami metabolicznymi, chorobami ogólnoustrojowymi oraz zmianami w dalszym odcinku przewodu pokarmowego.

Przyczyny występujące w jamie ustnej to nie tylko choroby zębów, ale również choroby dziąseł, choroby przyzębia, nalot na języku oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Czasem problem ten ma związek ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, zapaleniem migdałków czy też chorobami błony śluzowej jamy ustnej. Aby ocenić stan jamy ustnej najlepiej udać się do stomatologa i poprosić o pełen przegląd pod kątem możliwych przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust.

Po wykluczeniu chorób jamy ustnej warto sprawdzić ogólny stan zdrowia i wykonać rutynowe badania.

Temat ten został szerzej opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/cuchniecie-z-ust.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.