Co robić z tym brzydkim zapachem z ust?

Witam. Od dłuższego czasu zmagam się z pewnym problemem. Jest to związane z brzydkim zapachem z ust, niesmakiem (zwykle kwaśnym) po jedzeniu rzeczy słodkich oraz np. Chleba (najbardiej po czekoladzie) Po przebudzeniu prawie zawsze brzydko pachnie mi z ust. Zauważam też białawy osad na języku oraz nieznaczne ilości przezroczystobiałej wydzieliny na wnętrzach policzków (tylko rano, po wstaniu) Jakie mogą być przyczyny tych dolegliwości? Do jakiego lekarza się udać? Źródło problemu w niewłaściwej higienie lub chorobie zębów zostało już wykluczone.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

halitoza, czyli brzydki zapach z ust, może mieć wiele przyczyn – niektóre związane są z jamą ustną, inne wynikają z chorób ogólnoustrojowych. Być może odpowiedzi naszych ekspertów na to pytanie okażą się dla Pana pomocne, zachęcam do lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieswiezy-oddech-i-bialy-nalot-na-jezyku.

Wśród przyczyn halitozy znajduje się także grzybica, która może mieć charakter właśnie ogólnoustrojowy lub miejscowy, wówczas mówimy o grzybicy jamy ustnej. Jej cechy charakterystyczne to biały nalot, który nasila się po zjedzeniu węglowodanów (czyli wszystkiego co słodkie, w tym owoców, ale także pieczywa itd.).

O grzybicy może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-grzybicy-ukladu-pokarmowego.

Na początek warto zgłosić się do internisty – obejrzy jamę ustną, a po zebraniu wywiadu zadecyduje o dalszej diagnostyce. Być może konieczne będzie wykonanie wymazu w kierunku Candida, a jeżeli ten wykluczy obecność drożdżaków, wskazana wizyta u specjalisty.

Na początek może to być laryngolog – oceni stan jamy ustnej, gardła oraz migdałków. W dalszej kolejności można rozważyć wizytę u gastrologa – przykry zapach z ust może wywoływać wiele chorób układu pokarmowego, w tym refluks żołądkowo-jelitowy, a nawet niedrożność jelit.

Więcej na temat przyczyn halitozy w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/25-przyczyn-nieprzyjemnego-zapachu-z-ust-znales-je-wszystkie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.